Co všechno si můžete způsobit obyčejným líbáním? Virus mononukleózy vyvolává i další onemocnění

Mononukleóza neboli nemoc z líbání je nakažlivé onemocnění přenášené slinami, z kterého se můžete vyléčit zpravidla do 2 – 4 týdnů. Ovšem nové výzkumy poukazují na to, že virus, způsobující mononukleózu, může u člověka rozvinout i další onemocnění, jež se řadí mezi nebezpečná.

Lupus

Autoimunitní onemocnění, ke kterému dochází, když imunitní systém začne napadat vlastní tkáně a orgány. Ovlivnit může klouby, kůži, ledviny, krvinky, mozek, srdce i plíce. Nejviditelnějším příznakem lupusu je vyrážka na obličeji připomínající motýlí křídla, protože se táhne přes obě tváře.

Roztroušená skleróza

Onemocnění narušující centrální nervovou soustavu, která zahrnuje mozek a míchu. Jedná se v podstatě o komunikační problémy mezi mozkem a zbytkem těla. Nakonec může nemoc poškodit i samotné nervy.

Revmatoidní artritida

Chronická zánětlivá porucha, jež postihuje převážně klouby. Způsobuje bolestivé otoky a erozi kostí.

Juvenilní idiopatická artritida

Jedná se o nejčastější typ artritidy u malých dětí. Má podobný vliv na tělo jako revmatoidní artritida.

Zánětlivé onemocnění střev

Tento termín v podstatě vyjadřuje veškeré poruchy, které zahrnují chronický zánět trávicího traktu. Takže sem patří ulcerózní kolitida (vředy v tlustém střevě a konečníku) a Crohnova choroba (zánět sliznice zažívacího traktu). Oba stavy se vyznačují silným průjmem, bolestmi břicha, únavou a úbytkem hmotnosti.

Celiakie

Celiakií člověk trpí tehdy, je-li alergický na lepek. Pokud máte celiakii, konzumace lepku vyvolává imunitní reakci, která může poškodit výstelku tenkého střeva a tím zabránit vstřebávání některých živin. Tento stav pak často vyvolává průjem, únavu, ztrátu hmotnosti, nadýmání a anémii.

Cukrovka typu 1

Vážný stav, při kterém slinivka produkuje málo nebo žádný inzulín, jenž je potřebný k tomu, aby mohl cukr vstoupit do buněk a vyrábět energii. V opačném případě se hladina glukózy v krvi zvyšuje, způsobuje dehydrataci a vážný nedostatek energie.

Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud se vám informace zdály užitečné, neváhejte je sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: womenworking.com