Co značí zápach během menstruace o zdraví? Příliš mnoho železa v krvi nebo vznik infekce

Buďme upřímní, naše intimní partie zrovna nevoní po květinách a popravdě by ani neměly. Zvláště to platí pro období menstruace. Každá žena má svůj vlastní, jedinečný zápach v různých obdobích svého cyklu a může být ovlivněn celou řadou faktorů, včetně pH vagíny nebo přítomnosti bakterií.

Menstruační tekutina je složená z krve, tkáně sliznice dělohy a neoplodněného vajíčka, což znamená jistý typ zápachu. Nejčastěji jej můžeme definovat jako kovový zápach kvůli přítomnosti železa v krvi. I když je spousta pachů zcela normálních, některé mohou být důvodem k obavám. Zde je ovšem seznam těch, které jsou zcela běžné a nemusíte se ničeho obávat.

Kovový

Jak už bylo řečeno, zpravidla můžete cítit kovový zápach, jako kdybyste si ve svém spodním prádle nosila několik drobných. Je to způsobeno výskytem železa v krvi a obvykle se nejedná o důvod k obavám. Zápach by měl zmizet po skončení menstruace, ale pokud se tak nestane a bude trvat déle, bylo by dobré navštívit svého lékaře.

Zkažený

Nikdo nechce, aby jakákoli jeho část těla zapáchala jako shnilé maso, natož pak intimní partie. Ovšem i tak se to může stát během období menstruace. Nejčastější příčinou je obvykle cizí těleso, jako je tampón, který zůstal uvnitř příliš dlouho.

Sladký

I když nebudete vonět jako koblihy, můžete zaznamenat mírně nasládlý zápach. Ten je pravděpodobně způsoben kyselým prostředím vagíny (pH je obvykle 3,8 – 4,5) a přítomností bakterií.

Tělesný

Někdy můžete mít pocit, že vaše menstruace zapáchá jako vaše podpaží. To je způsobeno přítomností apokrinních potních žláz ve vašich genitáliích. Jakmile se pot smísí s kožními nebo krevními bakteriemi, tvoří se tělesný pach. Tento druh potu je většinou produkován během stresu nebo v období úzkosti, takže si zkuste odpočinout a v době menstruace relaxovat.

Rybí

Rybí zápach je jediným pachem z našeho dnešního seznamu, který by mohl být důvodem k obavám, jelikož se jedná o příznak infekce v důsledku přemnožení bakterií. V takovém případě je důležité navštívit svého lékaře, jenž předepíše antibiotika.

Pamatujte si, že není za co se stydět! Období menstruace nikdy nebude vonět po bonbónech a je to zcela normální. Naše tělo vylučuje určitý „odpad“ a jak už to tak bývá, odpad nemá příjemnou vůni.

Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud se vám zdál užitečný, neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: womenworking.com