Coca-cola: Příběh a zajímavosti tohoto celosvětového fenoménu

Jeden z nejoblíbenějších nápojů na světě s bizarní historií. O jakém drinku je řeč? Přece o Coca-Cole! Její logo zná téměř každý člověk na světě, téměř každý ji ochutnal a má miliardy fanoušků po celém světě. Ovšem jediné, co o ní lidé ví, je její specifická chuť a vzhled obalu. Málokdo zná její historii a zajímavá fakta, a proto se s vámi chceme o tyto informace podělit a rozšířit vaše znalosti o slavném nápoji.

Historie Coca-Coly

Vynalezl ji farmaceut z Atlanty jménem John Pemberton jako patentovaný lék, který skutečně obsahoval kokain. Pemberton zemřel za necelé dva roky po vytvoření nápoje a krátce před jeho smrtí, nemocný a zadlužený, prodal práva na recept podnikateli jménem Asa Candler. Právě ten pak založil společnosti Coca-Cola a změnil drink ve světový fenomén, což výrazně rozšířilo jeho bohatství. Coca-Cola od té doby zažila spoustu vzestupů i pádů, například nepřetržitý boj mezi ní a značkou Pepsi, ale stále se drží na vrcholu.

Byla vytvořena jako alternativa morfia

Když byl John Pemberton za občanské války zraněn, vypěstoval si závislost na morfiu. Pustil se tedy do hledání zdravé náhrady, která by mu opium nahradila. Konečný výsledek, na který přišel ve své lékárně, sloužil jako prototyp receptury Coca-Coly. Nazval ho “mozkovým tonikem a intelektuálním nápojem”.

Název je odvozen ze dvou klíčových ingrediencí

Název Coca-Cola je odvozen od dvou základních složek – listu koky a ořechu kola. Extrakt z listů koky byl v podstatě kokain a ořech kola poskytoval kofein.

Původně se jednalo o alkoholický nápoj

Pembertonova originální formulace Coca-Coly, která byla zaregistrována v roce 1885, obsahovala ještě třetí omamnou látku – alkohol. Coca-Cola byla původně vyvinuta jako víno z koky, které bylo poprvé vytvořeno ve Francii v 60. letech 20. století. Jednalo se o směs kokainu a vína a mezi přední fanoušky nápoje patřila například královna Viktorie, Thomas Edison a Ulysses S. Grant.

Jedna sklenice obsahovala asi 9 mg kokainu

Víno bylo z receptury vymazáno poté, co Atlanta v roce 1886 schválila legislativu týkající se prohibice, takže zůstaly dvě základní ingredience – koka a kola. Než byl kokain roku 1903 vyřazen, jeho průměrné množství na jednu sklenici představovalo asi 9 mg, což z nápoje činilo skutečnou omamnou látku.

Recept je uzamčen v trezoru

Trezor, kde se nachází přesný vzorec pro výrobu Coca-Coly, můžete najít v Atlantě v Coca-Cola světě. Přesný recept znají pouze dva zaměstnanci a nesmí nikdy cestovat společně.

Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud ano, neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: thedailymeal.com