Strach a hororové filmy? Ve skutečnosti nás mohou sblížit s druhými lidmi a pomoci překonat sami sebe

Hororové filmy jsou něčím, co buď milujete, nebo se tomu striktně vyhýbáte. Logicky vzato bychom měli mít tendenci vyvarovat se věcem, které v nás vzbuzují strach, ale přesto horory lákají čím dál tím více lidí. Je to trochu matoucí, když se nad tím na chvíli pozastavíte, ale strašidelná zábava je velmi populární. Podle odborníků existuje několik důvodů, proč lidé vyhledávají děsivé filmy a proč je dokonce někteří považují za podivně uklidňující.

Studie zjistila, že lidé sledují děsivé filmy ze tří hlavních důvodů – napětí, relevance a nereálnost. Pro některé může být sledování děsivých filmů zážitek díky tajemství a šoku, jiní najdou ve snímku prvky, se kterými se mohou ztotožnit a další si příběh užívají, protože vědí, že se nejedná o skutečnost. Jsou prostě lidé, kteří si užívají děsivé a krvavé scény, milují překvapení a nebo naprostý únik od reality.

Užíváte si pocit strachu během sledování hororu

Lidé, kteří mají rádi hororové filmy, mají tendenci užívat si intenzivní pocit strachu. Když se bojíte, okamžitou reakcí vašeho mozku je přejít do bojového režimu. Jakmile k tomu dojde, reaguje celé vaše tělo – například srdce začne pumpovat krev mnohem rychleji a svaly se napnou. Dokonce se může stát, že budete křičet nebo skákat. Horory tedy stimulují mozek a ten reaguje fyzickými a emocionálními pocity, jež nazýváme strachem. Věřte tomu nebo ne, někteří lidé si u toho užijí spoustu legrace.

Jste spokojení, když se dokáže přenést skrze strašidelný film

Na některé lidi, zejména ty, co trpí úzkostí, mohou horory působit uklidňujícím dojmem. A existuje důvod proč! Zkušenost vašeho mozku, jenž se uklidňuje po sledování děsivého filmu, je ve skutečnosti neurochemicky velmi příjemná. Je to proto, že uvolňování dopaminu souvisejícího s reakcemi mozku, způsobuje zvýšený pocit pohody. V podstatě se jedná o stejný stav, jako když se odhodláte jít do riskantní situace a vylezete z ní v bezpečí a v pořádku. Je to pro nás velice prospěšné především z hlediska toho, abychom si v budoucnu snáze vyřešily věci, které se teď zdají zastrašující. Například někteří lidé zjistí, že po několika hodinách strávených ve strachu ze sledování strašidelného filmu už není tak děsivé zajít za šéfem a požádat ho o zvýšení platu.

Děsivé filmy vám mohou pomoci cítit se více propojeni s lidmi kolem vás

Existuje důvod, proč je dobré chodit na rande do kina na hororový film. Situace, vzbuzující strach, mohou zvýšit přitažlivost mezi dvěma lidmi. Ale kromě rostoucí přitažlivosti vás může dokonce i sblížit díky společné zkušenosti se strachem. Když jste zranitelní stejně jako osoba vedle vás, vytváří to pocit intimity.

Díváte se na horory nebo se jim raději vyhýbáte obloukem? Podělte se s námi o vaše zkušenosti do komentářů a neváhejte článek sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: bustle.com