“Covidové prsty” – nový příznak koronaviru připomínající omrzliny

Přestože se svět už pomalu zotavuje z útoku koronaviru, objevil se nový příznak, který může u pacienta znamenat možnost infikování COVID-19. Růžová, lehce červená vyrážka, jež se po čase zbarví zcela dočervena a způsobuje pálení. O co přesně se jedná a na koho útočí nejčastěji?

Nový příznak koronaviru – „covidové prsty“

Tato podivná vyrážka ovlivňuje především mladší ročníky, tedy děti a dospělé ve věku 20 – 30 let. Většina pacientů byla zdravá a měla velice mírný průběh nemoci bez jakýchkoli příznaků. Série fotografií, které byly zveřejněny na internetu, ukazují podobu této vyrážky. Ovšem je třeba podotknout, že zobrazené fialové skvrny na prstech neznamenají, že skončíte s ventilátorem na oddělení JIP. Otázkou zní, zdali tento kožní problém podobný omrzlinám pomůže včas detekovat infekci COVID-19.

„Covidové prsty“ se vyznačují otoky nebo malými hrbolky na nohou, které se obvykle vyskytují, je-li člověk vystaven extrémně nízkým teplotám. Ale jelikož se tento druh vyrážky začal projevovat u pacientů s COVID-19 především na jaře, je velice nepravděpodobné, že by příčinou byly nízké teploty. Dermatologové tedy předpokládají, že vyrážku nebo zanícení stěn krevních cév způsobuje hlavně zánět či malé krevní sraženiny v prstech na nohou.

První zmínky o „covidových prstech“

Jeden z prvních projevů se objevil začátkem dubna, kdy francouzští lékaři poznamenali, že vyrážka měla vzhled jakýchsi omrzlin a bolestivých zarudlých skvrn. Další případy začaly přibývat kolem 18. dubna, od té doby počet pacientů s těmito příznaky narůstá.

Je obvyklé, že viry způsobují vyrážku, například spalničky mohou zapříčinit svědění. U jiných typů mohou vzniknout bolestivé vředy na rukou, nohou a v ústech.

Obrázky: Pixabay