Cvičení vhodná pro prevenci vzniku křečových žil. Lze je provádět kdekoli a nevyžadují žádné speciální vybavení

Metličky neboli metličkové žilky jsou nejlehčí formou křečových žil. Přesto bychom byli samozřejmě raději, kdyby se na našich nohách nevyskytovaly. Pokud se s nimi potýkáte, pravděpodobně vám lékař již řekl, že byste měli pravidelně cvičit. Zatímco cvičení pomáhá udržovat zdravou váhu a bránit rozvoji oteklých žil, určité druhy fyzické aktivity mohou být vašimi největšími nepřáteli. Sestavili jsme seznam jednoduchých a účinných cviků, které lze provádět kdekoli a nevyžadují žádné speciální vybavení.

Cyklistika

Jízda na kole stimuluje lýtkové svaly a proudí krev správným směrem. Pokud nemáte kolo nebo se vám prostě nechce plahočit do deštivého dne, můžete jízdu na kole simulovat z pohodlí domova. Lehněte si na záda a zvedněte nohy pod úhlem 90 stupňů. Nyní pohybujte dolními končetinami, jako kdybyste jeli na kole.

Zvedání nohou

Ani na toto cvičení nepotřebujete žádné speciální vybavení. Pokud jej budete provádět správně a dělat pravidelně, zlepší se krevní oběh ve vašich cévách. Lehněte si na záda. Zvedněte jednu nohu. Udržujte ji nataženou ve vzduchu po dobu několika sekund. Vyměňte nohy a opakujte cvičení.

Protahování prstů u nohou

Ohýbání prstů je snadným cvikem, který můžete provádět buď během přestávky v práci, nebo na cestách, když musíte stát dlouhou frontu. Sedněte si na zem a natáhněte nohy před sebe. Protáhněte prsty u nohou dopředu co nejdále můžete a pak zpět dozadu. Cvičení rytmicky opakujte 20krát oběma nohama.

Napínání lýtek

Toto cvičení posiluje lýtkové svaly a zlepšuje krevní oběh. Napínání lýtek nevyžaduje velké úsilí, takže jej zvládnou i ti, kteří dlouho necvičili. Postavte se rovně s chodidly paralelně k sobě. Pomalu zvedejte prsty u nohou a napínejte lýtka. Spusťte prsty zpět dolu a nyní naopak zvedněte paty. Cvičení opakujte tolikrát, kolikrát můžete.

Dejte si studenou sprchu

Studená sprcha zlepšuje krevní oběh, takže je méně pravděpodobné, že se začne krev hromadit ve vašich cévách. Když si budete každý den dávat studenou sprchu, pomůže vám to k lepšímu krevnímu oběhu, což je dobré pro celkové kardiovaskulární zdraví.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Webmd.com, Azuravascularcare.com