Demence může být ve stáří velmi častá, ale to neznamená, že je součástí normálního procesu stárnutí. Experti naopak tvrdí, že v případě demence je cílem včasné odhalení kognitivních poruch a okamžité zahájení léčby pacienta některými léky, změnou životního stylu a mnoha dalšími metodami, které mohou zabránit rychlému zhoršování zdravotního stavu.
Nepatrné změny v mozku
Některým druhům demence lze dokonce zcela přecházet celé roky nebo desetiletí, než se příznaky skutečně viditelně projeví. Studie z letošního roku prokázala, že některé typy demence začínají již 20 a více let, než se objeví první viditelné příznaky. Začíná to totiž nepatrnými změnami v mozku, kterých si postižená osoba nevšimne.
Zvýšená apatie může být jedním z prvních příznaků demence
Podle odborné studie je zvýšená apatie (nedostatek motivace, zájmu atd.) spojována s frontotemporální demencí (nebo FTD) a některými jejími nejhoršími dopady. Patří mezi ně funkční pokles kognitivních schopností, snížená kvalita života, ztráta nezávislosti a kratší délka dožití. Pokud se však tento typ demence odhalí včas, je možné zakročit mnoha různými metodami, které dokážou postup nemoci výrazně zpomalit.
Změny v chování jsou příliš často podceňovány nebo přehlíženy
Frontotemporální demence spojena s výraznými změnami chování. Změny osobnosti mohou zahrnovat:
- Zvýšenou impulzivitu
- Sociálně nevhodné chování
- Jazykové změny
- Rozvoj kompulzivních nebo opakujících se návyků
Shutterstock
Mylně připisovány depresi
Tyto příznaky demence jsou příliš často mylně připisovány nikoli degeneraci mozku, ale depresi, lenivosti nebo nedostatku sociálních dovedností. U mnoha pacientů to výrazně komplikuje a oddaluje diagnostiku. FTD lze přitom předvídat desítky let předtím, než se objeví další příznaky. Léčba demence je sama o sobě velkou výzvou, ale čím dříve nemoc diagnostikujeme, tím větší je naše šance pokusit se zasáhnout a zpomalit nebo zastavit její postup.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Sciencedaily.com, Cdc.gov