Děti a práce z domova. Jak společně zvládnout karanténu a nezbláznit se z toho

Zůstat doma na home office, mít čas na své děti, ráno nebýt ve shonu, co všechno stihnout, než vyrazíme do práce, to všechno se zdá zpočátku karantény jako velice dobrý nápad. Možná to všechno pár dní celkem dobře funguje, ale pak přijde domácí výuka s dětmi a nedostatek času na práci, protože doma s dětmi to zkrátka a jednoduše není možné. My i naše děti ztratíme režim a rutinu, přitom rutina je pro pracující rodiče z domova to nejdůležitější. Takže jak na to, abychom se všichni nezbláznili?

Nový druh rutiny

V tuto chvíli je důležité vytvořit si nový druhy rutiny, kterou budou dodržovat všichni členové rodiny. Abychom udrželi věci relativně v normálu, potřebujeme denní rozvrh, kdy děti budou každý den vstávat ve stejnou hodinu a do postele budou chodit každý večer ve stejný čas. To udrží den pohromadě jako dvě zarážky. Mezitím dodržujte pravidelné intervaly, kdy bude snídaně, oběd a večeře. Pokud jsou vaše děti zvyklé na přestávky a svačiny, dodržujte je. Taková rutina poskytne dětem nejen pravidelný režim, ale také pocit bezpečí. Pamatujte, že ačkoli to nemusí být patrné, v tuto dobu se děti cítí nejisté a v nebezpečí. Proto za vámi chodí, když zrovna pracujete, potřebují vaši pozornost.

Děti zabavte, když pracujete

V denním rozvrhu, kdy vy pracujete, najděte dětem činnost, při které nepotřebují vaši pomoc. Jedná se o kombinaci aktivit a her. Složité učení nechte na dobu, kdy budete mít čas i vy.

Buďte na sebe mírní

Nebuďte na sebe příliš tvrdí. Nemyslete si, že v současné době dosáhnete takové produktivity jako u sebe v práci. Navíc bude nějakou dobu trvat, než se doma vše ustálí, klidně 3 – 4 týdny, a než si v této nové rutině zvyknete. Pokud máte opravdu důležitou a seriózní práci, pokuste si nastavit takový režim, kdy si kus práce uděláte ještě dříve, než se děti vzbudí, a poté, co jdou spát. Dbejte na to, abyste alespoň jednou denně věnovali 90 minut hluboké práci, budete se cítit lépe. Co se týká online schůzek, řekněte svým dětem, kdy přesně se setkání bude konat.  V tuto chvíli se budou moct dívat na televizi nebo film. To je udrží v klidu a vy budete mít jistotu, že nebudete rušeni.

Udělejte si čas i pro sebe

Nyní je důležitější než kdy jindy najít si čas pro svou duševní pohodu. Pokud sdílíte domácnost s dalším dospělým, domluvte se na střídavém dohledu nad svými dětmi a jejich učením. Ve svém volném čase relaxujte, meditujte, poslouchejte hudbu, čtěte si oblíbenou knihu nebo časopis, pečujte o své tělo, pleť, vlasy atd. I to je důležitou součástí režimu.

Obrázky: Freepik