Není kousanec jako kousanec aneb Příznaky, že se ve vaší matraci zabydlely štěnice

Co jsou vlastně štěnice zač? Drobní paraziti velcí asi 4 – 12 mm sající lidskou krev. Nejraději žijí ve vaší posteli, protože je tam teplo a relativně vlhko. Matrace je pro ně skvělým domovem a vaše krev vynikající potravou. Štěnice jsou dohněda zabarvená drobná stvoření podobná klíšťatům. Zdali se vyskytují i ve vaší domácnosti, poznáte podle následujících příznaků na svém těle.

Jak se štěnice do naší domácnosti mohou dostat?

Štěnice si můžete přivézt z dovolené nebo i z obyčejného nákupu. Je velice obtížné se jich zbavit, proto je důležité po každém příjezdu domů vyprat všechno oblečení, které jste na dovolené měli s sebou. I to nenošené.

Příznaky

Ačkoli je možné vidět štěnice pouhým okem, jsou obvykle dobře skryté. Poznat je ale můžete i na základě následujících symptomů.

  • Kousnutí bez malé tečky uprostřed zarudlé skvrny, jako je například u bodnutí od komára
  • Jste pokousaní především v oblasti břicha a na zádech
  • Několik kousnutí blízko sebe

Odstranění štěnic

Pokud máte některý z výše uvedených příznaků, pak je čas vydat se na lov těchto drobných tvorů. Svlékněte povlečení a otočte matraci, abyste zjistili, zdali se ve vaší posteli štěnice usídlily. Pokud ano, je nejlepší zavolat odborníka na hubení škůdců, protože v tomto případě pouhé vyprání povlečení nestačí. Může být totiž postižená nejen vaše matrace, ale zamořený může být i šatník a stěny.

Obrázky: Freepik