Dna – jaké příznaky byste neměli ignorovat, abyste tuto nemoc bezpečně poznali

Dna je onemocnění kloubů, ke kterému dochází v případě, kdy vaše krev obsahuje příliš mnoho kyseliny močové a vytváří v jednom z vašich kloubů ostré krystalky. Palec u nohy je nejčastějším místem, kde se dna může projevit. Trvat může až deset dní. Prvních 36 hodin je nebolestivějších. Obvykle se jedná pouze o jeden kloub, ale pokud podceníte léčbu, může bolest skončit v koleni, kotníku, noze, ruce, zápěstí nebo v lokti.

Mezi nejčastější příznaky dny patří:

  • Náhlá a silná bolest v kloubu, obvykle uprostřed noci nebo brzy ráno.
  • Citlivost v kloubu, na dotek může být teplý a mít červenou nebo fialovou barvu.
  • Tuhost v kloubu.

Pokud se dna neléčí dlouhou dobu, ostré krystalky mohou vytvářet pod kůží kolem kloubu hrudky. Říká se jim tzv. tofy. Nebolí, ale mohou ovlivnit, jakým způsobem kloub vypadá. Pokud se krystalky nadále hromadí i v močovém traktu, zpravidla začnou tvořit ledvinové kameny. Jakmile vás přepadne dna, zavolejte nebo navštivte lékaře co nejdříve. Také byste měli pít spoustu tekutin, zejména čistou vodu, a vyhýbat se konzumaci  alkoholu a sladkých nápojů.

Máte vy nebo někdo z vašeho okolí s dnou zkušenosti? Nebo se jí úspěšně vyhýbáte? Varujte své přátele a rodinu tím, že s nimi budete tento článek  sdílet.

Zdroj: webmd.com