Dna: Nemoc králů, která umí potrápit i v moderní době. Naučte se rozpoznat její projevy

O dně se hovoří jako o takzvané nemoci králů, proto se může zdát, že onemocnění časté v 17. a 18. století již dnes neexistuje. Není tomu tak, dokonce je na vzestupu a je to jedna z nejběžnějších forem artritidy. V populaci je dnou postiženo asi 1-4 % dospělých, a je spojeno se zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi, což vede k ukládání krystalů její soli do kloubů, šlach nebo ledvin. Co vede ke vzniku dny a čemu byste se měli vyhnout, aby vaše klouby a šlachy zůstaly zdravé?

Dna a důvody vzniku

Dna neboli podagra, pakostnice či zmiňovaná nemoc králů je zánětlivé onemocnění se zvýšenou tvorbou nebo naopak sníženým vylučováním kyseliny močové. Následné krystaly se ukládají nejčastěji v kloubech nohy, palce, koleně, ale také na zápěstí ruky. U 10 % pacientů se jedná o genetické predispozice, u zbylých 90 % je dna vyvolána celou řadou příčin, přičemž zásadní je nezdravý jídelníček a nedostatek pohybu. Ve většině případů postihuje dna pouze jeden kloub, při neléčení pak dochází k dalším a častějším záchvatům i v jiných kloubech.

Otoky palce nebo kloubů

Prvotními příznaky bývají otoky, nejprve palce, poté i dalších kloubů. Nejprve je prst zarudlý, horký na dotek a velmi bolavý při dotyku. Jedná se o důsledek krystalizace kyseliny močové v kloubu. U mužů se objevuje dna v kloubech nohou, loktech, u žen spíše na rukou a v kolenech.

Léky a diuretika

Léky a diuretika ke snížení krevního tlaku jsou další příčinou vedoucí ke zvýšení hladiny kyseliny močové v krvi a následné propuknutí dny. Jedná se také o pacienty s revmatoidní artritidou nebo psoriázou. Při potížích je vhodné kontaktovat lékaře a nechat si předepsat jiné léky.

Nevhodný jídelníček

Zásadní příčinou vzniku dny je jídelníček bohatý na puriny, které jsou obsažené především v červeném mase, měkkýších, slazených sycených nápojích a lihovinách. Dokonce je rizikové pití piva. U těchto potravin dochází k rozpadu purinů a vzniku kyseliny močové v krvi, následné nutkavé vylučování močí způsobuje rozvoj dny.

Nadváha a obezita

Kila navíc znamenají sníženou funkci ledvin, což také zvyšuje riziko vzniku onemocnění dnou, proto lékaři doporučují pacientům s touto chorobou změnit způsob života a shodit kilogramy nadváhy.

Chirurgický zákrok

Při zranění, chirurgickém operačním zákroku nebo jiné hospitalizaci dochází ke změně pitného režimu i ke kolísání hladin tekutin v těle, navíc bývají pacientům předepisovány diuretika. To jsou opět důvody pro rozvoj dny.

Menopauza

Do doby menopauzy ovlivňuje dna spíše muže, ale po menopauze se hladina kyseliny močové dostává u žen na obdobnou úroveň a riziko tohoto onemocnění se zvyšuje.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Webmd.com