Většina žen o těchto typických příznacích infarktu neví. Věnujte pozornost svému tělu a jeho signálům

Srdeční onemocnění je u žen hlavní příčinou náhlé smrti. Většina žen si vůbec neuvědomuje varovné příznaky infarktu, protože věří, že infarkt se týká jen starých nebo nemocných lidí. To ale není vůbec pravda. Naopak vás vaše tělo může včas varovat, a proto je nutné věnovat jeho řeči dostatečnou pozornost.

Příznaky podceňují pacienti i lékaři

Výzkum zdůrazňuje, že je třeba, aby ženy i lékaři byli dostatečně informováni o specifikách srdečního infarktu a věnovali větší pozornost jeho typickým symptomům. Zvláště pokud má žena další rizikové faktory, jako je obezita, cukrovka a vysoký krevní tlak, měla by být pravidelně monitorována a měla by si být vědoma rizika, které jí hrozí.

Varovné příznaky

Ze studie bylo zjištěno, že:

  • 95 % žen mělo pro ně neobvyklé příznaky
  • 71 % žen uvedlo, že se cítily neobvykle unavené a nedokázaly se ani postavit z postele
  • 48 % mělo problémy se spánkem
  • 42 % mělo potíže s dýcháním
  • 30 % cítilo bolest na hrudi

Malé procento uvedlo, že mělo zažívací potíže nebo úzkostné stavy.

Prevence nesmí chybět

Je nutné zavést několik preventivních opatření, která sníží riziko možného infarktu. Především je nutné omezit některé špatné návyky jako je kouření nebo nadměrná konzumace alkoholu. To vše zatěžuje srdce, cévy a vede ke zvýšenému riziku kardiovaskulárních problémů. Dále je třeba zavést do svého denního režimu pravidelný pohyb a soustředit se na zdravou stravu.

K tomu by se měly ve vyšším věku přidat také pravidelné preventivní kontroly u kardiologa, který může včas vyloučit možné problémy a upozornit na případné potíže. Včasná léčba může infarktu velmi efektivně zabránit.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Heart.org