Domácí balzám na rty bez umělých složek, které rty naopak vysušují. Zvládne to i úplný začátečník

Pokud často používáte balzámy na rty, je potřeba zpozornět. Jeho špatné užívání na něm může vypěstovat závislost, ještě ke všemu může působit kontraproduktivně, protože nadměrné a příliš časté nanášení na rty naopak způsobuje jejich suchost. To vše kvůli složkám, které obsahuje. Zkuste si proto vyrobit vlastní.

Dráždí a vysušuje

Některé balzámy na rty obsahují složky, které mohou dráždit nebo vysušovat. Na vině jsou především mentol, kyselina salicylová, skořicový aldehyd a máta peprná. Spousta jedinců nemá s těmito přísadami žádné problémy, ale lidé s citlivou pokožkou nebo alergiemi mohou být na rty citlivější.

Lesky a oleje zesilují poškození UV paprsky

U lesků a olejů na rty se předpokládá, že zesilují poškození slunečními UV paprsky a zaostřují je tak, jak může lupa směrovat paprsek světla na rty. Jenže lidská ústa mají méně melaninu, pigmentu, který dodává pokožce její barvu. Kožní buňky ve rtech tak s větší pravděpodobností utrpí poškození od slunce.

Vlastní balzám na rty

Pokud chcete přesně vědět, co na své rty nanášíte, vyrobte si doma svůj vlastní balzám na rty bez složek, které z těchto přípravků tvoří nebezpečí pro vaše rty. Příprava je naprosto jednoduchá a rychlá. Připravte si:

  • 1 PL bambuckého másla
  • 1,5 PL kokosového oleje
  • 1 ČL medu
  • 5 kapek levandulového esenciálního oleje
  • 1 PL včelího vosku
  • 1 ČL lanolinu

Kokosový olej, včelí vosk a lanolin rozpusťte nad párou a pomalu ingredience míchejte. Jakmile se zcela rozpustí, stáhněte je z plotny. Přidejte bambucké máslo a med, promíchejte a zakápněte levandulovým esenciálním olejem. Nyní už stačí směs přelít do prázdné uzavíratelné mističky nebo tuby od jiného balzámu na rty. Čekejte, až ztuhne. Poté jej můžete s radostí používat. I zde však platí, že se nic nemá přehánět. Přestože je domácí balzám na rty složený z přírodních ingrediencí, snažte se jej během dne používat minimálně.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthyoptions.com