Silou přírody proti bolesti svalů a kloubů. Domácí mast z kajenského pepře krok za krokem

Už vás nebaví bolesti zad, kloubů a svalů a nechce se vám používat syntetické masti z lékáren? Jste-li spíše příznivci přírodní léčby, tento recept na domácí mast proti bolesti je tedy přímo pro vás. Příprava je velice snadná a rychlá. Navíc spousta ingrediencí se už jistě vyskytuje ve vaší kuchyni, tudíž můžete začít klidně hned.

Proč kajenský pepř působí na bolesti svalů?

Kapsaicin, jedna z aktivních složek kajenského pepře, stimuluje uvolňování látky z nervových buněk a zánětlivých buněk imunitního systému. Je nejlépe známý tím, že pomáhá tělu detekovat bolest. Je tedy velice důležitou složkou domácí masti proti bolesti, není však jedinou. Dovnitř ještě patří kokosový olej, kakaové máslo, zázvor, kurkuma a esenciální mátový olejíček.

Kokosový olej

Dokonale vyživuje pokožku. Působí antibakteriálně, takže je ideálním základem pro tvorbu mastí. Dokonce se ukazuje, že kokosový olej má své vlastní protizánětlivé a bolest tišící vlastnosti.

Bio kakaové máslo

Také dokonale vyživuje pokožku. Obsahuje velké množství antioxidantů (stejně jako čokoláda) a spolu s jeho výhodami se snadno vstřebává do kůže.

Zázvor

Je to koření s dlouhou historií. Používá se v tradiční čínské a indické medicíně. Má přirozený protizánětlivý a hřejivý účinek. Při používání na tření svalů pomáhá stimulovat průtok krve. To umožňuje vstup čerstvé krve, která přináší nové imunitní buňky.

Kurkuma

Má podobný účinek jako zázvor. Jde o koření s velmi dlouhou historií využití v přírodní medicíně. Kurkuma vám pomůže snížit otoky a zbavit se zánětů v těle.

Esenciální olej z máty peprné

Má v sobě mentol. To je další látka, která skvěle funguje při bolestech svalů. Zmírní bolest a uvolní svaly. Esenciální olej z máty peprné chladí postiženou oblast a poskytuje podobnou úlevu jako led.

Výroba domácí masti na bolest kloubů a svalů

Připravte si:

  • ¼ šálku kokosového oleje
  • ¼ šálku organického kakaového másla (pokud nemáte, použijte extra kokosový olej)
  • ¼ včelího vosku (strouhaného pro usnadnění procesu tavení)
  • 2 lžičky kajenského pepře
  • 1 lžička kurkumy
  • 1 lžička zázvorového prášku
  • 10 kapek mátového esenciálního oleje

Smíchejte kokosový olej, kakaové máslo a včelí vosk ve skleněné nádobě a vložte do hrnce, abyste vytvořili vodní lázeň. Pokračujte v míchání, dokud se přísady zcela nerozpustí. Přidejte kajenský pepř, kurkumu a zázvor a míchejte asi jednu minutu. Sundejte nádobu z ohně a přidejte mátový olej. Nalijte směs do sklenice a nechte ji vychladnout, než ji uzavřete.

Kvůli nedostatku konzervačních látek nejlépe skladujte v lednici. Vhodné pro použití po dobu cca 6-8 týdnů. Po aplikaci na postiženou oblast si umyjte ruce, protože kajenský pepř i máta peprná mohou citlivá místa velmi dráždit. Kurkuma může způsobit mírné zežloutnutí kůže, což je normální.

Úvodní obrázek: Shutterstock, ZDROJE: gardentherapy.ca, 5mindlazdrowia.pl