Teplákovina počesaná: co je zač a jak se udržuje?

Počesaná teplákovina je textilní materiál, který se používá převážně k výrobě sportovního oblečení a oděvů určených pro volný čas, sportovních ručníků a dek nebo stylového “streetwear” (pouličního) oblečení. Tento materiál je vyroben z vlny, bavlny nebo syntetických vláken a vyznačuje se měkkým, hladkým povrchem s jemnými rýhami, které vypadají jako počesaná vlákna. Na vnitřní (tzv. rubové) straně počesané teplákoviny najdeme jemný plyš, který na dotek připomíná vatu. Díky němu je počesaná teplákovina teplejší než její nepočesaná verze, která se plyšovým chloupkem pyšnit nemůže.

Jaký se počesaná teplákovina vyrábí?

Teplákovina počesaná se vyrábí pomocí procesu zvaného počesávání. Tento proces spočívá v tom, že se vlákna textilního materiálu (vlna nebo syntetická vlákna) protáhnou speciálními stroji, které je po stranách drží a na vrchu a spodku škrábou. Tím se zvláštním způsobem roztahují a rozmotávají jednotlivá vlákna v materiálu a vytvářejí tak měkký, počesaný povrch. Počesaná teplákovina se vyrábí různými způsoby, v závislosti na typu vláken, která se používají a požadovaném finálním vzhledu a vlastnostech materiálu. Některé druhy teplákoviny mohou být také podrobeny speciálním úpravám, jako je například impregnace proti vlhkosti nebo antibakteriální úprava, aby se zlepšily jejich funkční vlastnosti.

Jak se tento textilní materiál udržuje?

Udržování počesané teplákoviny je snadné. Počesanou teplákovinu lze obvykle prát v pračce na mírném cyklu společně s podobnými barvami. Před praním vždy otočte oděv naruby (pokud je to možné), aby se snížilo riziko poškození povrchu. Při praní používejte mírné, neutrální prací prostředky bez bělidla nebo avivážních látek, které by mohly zhoršit vlastnosti materiálu.

Nejlepší je tento textilní materiál sušit na vzduchu, ideálně na rovné ploše nebo v sušičce při nízké teplotě. Vyvarujte se vysokým teplotám, které mohou způsobit smrštění nebo poškodit vlákna. Pokud je potřeba žehlit počesanou teplákovinu, použijte nastavení na nižší teplotu a žehlete ji z rubu, aby se zabránilo poškození povrchu. Počesanou teplákovinu je vhodné skladovat na suchém a větraném místě, aby se zabránilo vzniku pachů a plísní – tak jako u zbytku oblečení.

Proč si teplákovinu pořídit?

Počesaná teplákovina je velmi jemná na dotek a oblečení z ní je velmi pohodlné. Je také lehce pružná, ale skvěle drží tvar, takže se při šití nedeformuje. Používá se proto hlavně pro šití tepláků a mikin, ale čím dál větší oblibu nachází i u módních návrhářů.

Vzhledem k tomu, že počesaná teplákovina je velmi měkká a pohodlná na nošení, je často používána pro výrobu sportovních souprav, jako jsou tepláky, mikiny nebo svetry, ale také i sportovní ručníky a deky. Díky své schopnosti udržovat teplo a odvádět vlhkost, a pro vysokou míru prodyšnosti je pro milovníky sportu jasnou volbou. V dnešní době si tato teplákovina také našla hodně příznivců v “streetwear” (pouličnímu) stylu. Pokud jste vášniví sportovci, sportovci začátečníci nebo milujete “streetwear” styl, trendy design a pohodlné oblečení, které udržuje vlhkost a je dlouhodobě udržitelné, tak je počasaná teplákovina volbou přímo pro vás.