Prázdné zásoby železa v těle. Příznaky, kterými se tělo snaží varovat před akutním nedostatkem důležitého minerálu

Samotný nedostatek železa nezpůsobuje žádné specifické příznaky. Tělo se dobře vyrovnává s prázdnými zásobami minerálu po určitou dobu, protože železo, které potřebujete, získává prostřednictvím stravy. Pokud se vám ale povede, že zásoby zcela vyprázdníte, hrozí, že se u vás rozvine anémie. V tu chvíli již přicházejí první příznaky, které není radno ignorovat.

Časté infekce

Červené krvinky pomáhají přenášet kyslík do sleziny, což je místo, kde lze bojovat s infekcemi. Když někdo trpí nedostatkem železa, bílé krvinky se nevytvářejí a nejsou tak silné, protože nedostávají dostatek kyslíku, takže jste náchylnější k infekcím.

Ztráta vlasů

Ztráta vlasů je zcela normální. Říká se, že průměrnému člověku každý den vypadne 100 vlasů. Pokud ale zaznamenáte, že se vlasy na vaší podlaze nebo v kartáči hromadí více než obvykle, může se jednat o známku anémie z nedostatku železa.

Neklidné nohy

Syndrom neklidných nohou je porucha, která způsobuje nepříjemné pocity v nohou, což vyvolává silné nutkání jimi pohybovat. Může to být brnění nebo jakési lechtání. Syndrom neklidných nohou může být spojen s několika zdravotními stavy, ale nedostatek železa je považován za nejčastější důvod.

Lámavé nehty

Máte problémy s neustálým lámáním nebo štěpením nehtů? Pak by to mohl být příznak nedostatku železa.

Změny na kůži, jste bledší než normálně

Když je v krvi méně hemoglobinu, kůže začne blednout. Často to vidíte na sliznicích, například na spodku oka, kde je sliznice normálně celkem červená. V případě nedostatku železa může být tato oblast bledší.

Úvodní obrázek: Shutterstock, ZDROJEmayoclinic.org, nhs.uk