Domácí tipy pro prevenci a odstranění zubního plaku a kamene

Mít zdravý úsměv, který odhaluje svému okolí perlově bílé zuby, je něco, co by si přál snad každý. Nejedná se pouze o estetické hledisko, ale i zdravotní – správná ústní hygiena je nutná pro celkové zdraví člověka. Brání vzniku zubního kazu, onemocnění dásní a špatnému dechu. Co se týká plaku, tvoří se tehdy, když se bakterie v ústní dutině spojují s vedlejšími produkty potravin a bílkovinami. Jakmile plak ztvrdne, stává se z něj zubní kámen, který může vést k zánětu dásní.

Prevence před vznikem plaku a zubního kamene

  • Zuby si čistěte minimálně dvakrát denně pomocí měkkého zubního kartáčku.
  • Používat můžete i akumulátorové a elektrické zubní kartáčky.
  • Kartáček držte v mírném úhlu na míste, kde se spojuje zub a dáseň. Poté čistěte směrem od dásně ke špičce zubu.
  • Nezapomínejte ani na jazyk a kousací plochy zubů.
  • Zubní kartáček měňte každé 3 – 4 měsíce.
  • Používejte zubní nit, abyste odstranili zbytky zubní pasty a ostatních produktů ústní hygieny.

Recept č. 1

Smíchejte 7 lžic kokosového oleje, 7 lžic jedlé sody, několik kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje a 1 ½ lžíce stévie. Použijte jako klasickou zubní pastu.

Recept č. 2

Po dobu 15 – 20 minut si v ústech přehazujte několik lžic kokosového oleje, aby se odstranily veškeré bakterie a vybělily zuby.

Recept č. 3

Do sklenice s vodou přidejte několik kapek z oleje anýzu, máty a citrónu. Vyplachujte si ústa touto směsí 4x denně.

Recept č. 4

Uvařte 2 šálky vody, přidejte ½ šálku rozmarýnu a 1 šálek čerstvé máty. Nechte stranou na 15 minut a po vychladnutí vypláchněte ústa.

Připojte k těmto tipům pravidelnou návštěvu zubaře a vyvarování se sušenému ovoce, alkoholu, citrusovým plodům, chipsům, kyselým bonbónům, pečivu, ledu a syceným nápojům a máte vyhráno.

Jak se o své zuby staráte vy? Dbáte na správnou ústní hygienu? Dejte nám vědět své zkušenosti do komentářů a neváhejte článek sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: healthyfoodhouse.com