Dopad karantény na naše sny. Vyhlaste válku nočním můrám

Stále trávíte čas v karanténě a začínáte si uvědomovat, že váš spánek už není, co býval především kvůli špatným snům? Možná by vás mohl zajímat jev, který se se stále ještě nekončící karanténou začal objevovat – pandemické sny neboli noční můry v důsledku karantény. Jak vznikají a jak jim můžeme zabránit?

Jak vznikají špatné sny?

Jedna studie spekuluje, že sny mohou pro lidi představovat způsob, jak zpracovat své každodenní zkušenosti. Předpokládá se, že se do popředí derou především ty zážitky, které nás ohrožují, což současná situace jistě nabízí. Množství změn, stresu i úzkosti, jaké prožíváme, jsou určitě dost na to, aby se dokázaly přenést do našeho spánku. Ale noční můry jsou jedna věc a noční můry z důvodu karantény druhá. Ovšem možná víme, co dělat, abyste je zastavili.

Jak zabránit nočním můrám z důvodu karantény?

Ačkoli nelze v takové situaci zcela obnovit náš normální život, můžeme se pokusit vytvořit si stálou večerní rutinu. Odborníci proto navrhují chodit spát ve stejnou hodinu a každý den vstávat ve stejnou dobu. Máte-li potíže s usínáním, doporučuje konzumovat hořčík, který funguje jako podpora pro relaxaci a zklidnění mysli. Společně s omezením sledování zpráv, zapojením fyzické aktivity a každodenní meditací můžete odstranit tok hrůzostrašných myšlenek a tím i vznik nočních můr.

Co dělat, když vás noční můra probudí?

V takové chvíli je důležité odreagovat se, aby se noční můra dostala do pozadí. Máte-li na nočním stolku knihu, časopis, křížovku nebo telefon, klidně do nich nahlédněte. Používejte je tak dlouho, dokud se nerozptýlíte a dostatečně mysl nezklidníte, abyste se znovu cítili uvolnění a ospalí. Pokud si myslíte, že by to mohlo zabrat více jak 30 minut, bude nejlepší, když se přemístíte na jiné pohodlné místo ve vaší domácnosti.

Obrázky: Freepik