Doplňky stravy podporující přirozenou obnovu kolenních kloubů

Kolenní kloub je největší a zároveň spolu s kotníkem i nejzatěžovanější kloub v lidském těle. Díky těmto kloubům jsme schopni se pohybovat a udržovat stabilitu při pohybu. Protože však celý život nosí celou hmotnost našeho těla, ve stáří už často bývá notně opotřebovaný, a to tím více, čím méně se o něj staráme. Potíže pak dělá nejenom nevyvážená strava, ale také nedostatečné posilování vazů a svalstva v okolí kolen, které pak umožňuje větší tření a nárazy kloubu a tím i vznik jeho degenerativních změn. To pak v konečném důsledku ovlivňuje schopnost vykonávat běžné každodenní činnosti. Abychom tomu zabránili, stačí se začít o své klouby starat. Ideálně ještě dnes.

Vápník

Základní prvek pro výrobu energie v lidském těle ovlivňuje naše celkové zdraví. Je to základní stavební prvek kostí a jeho dostatečný příjem zabraňuje vzniku osteoporózy. Protože vápník naše tělo neumí samo produkovat, je důležité ho přijímat ve stravě, zejména pak v luštěninách, brokolici, semenech a ořeších, v mléčných produktech a v rybách.

Vitamin D

Vitamin D hraje důležitou roli v udržování zdraví kloubů a kostí. Nedostatek tohoto vitaminu, který tělo v největší míře čerpá hlavně ze slunečního záření, pak má za následek vyšší riziko vzniku zlomenin a dalších druhů zranění, protože jen díky vitaminu D je tělo schopné správně vstřebávat vápník. Kromě dostatečného pohybu na slunci s odhalenou kůži můžete trochu tohoto vitaminu přijmout také stravou v podobě mléčných výrobků, vajíček nebo ryb.

Omega-3 mastné kyseliny

Tyto zdravé tuky pomáhají vyživovat kloubní chrupavku, která chrání povrch kloubu a snižuje tření během pohybu, čímž zabraňuje narušování kosti v této oblasti a vzniku infekcí. Nejvíce omega-3 mastných kyselin obsahuje třeba rybí tuk, olivový olej, oříšky kešu a další druhy ořechů a olejnatých semen.

Hořčík

Pakliže trpíte na nedostatek hořčíku v těle, zásadně tím zvyšujete riziko vzniku revmatoidní artritidy a osteoporózy, což jsou hlavní nemoci ohrožující náš pohybový aparát. Pro zmírnění těchto stavů je pak vhodné doplnit do těla dostatečně vysokou hladinu hořčíku, k čemuž nám pomůže například koupel v hořčíkové, tzv. Espomské soli. Stačí přidat dvě lžíce do půl sklenice vody a vytvořit obklady na koleno, případně přidat hrnek soli do vany s teplou vodou a vydržet v ní 20 minut. Tělo díky tomu nejenže začne vstřebávat hořčík, ale velmi účinně se vyčistí od toxinů a nečistot.

Obrázky: Freepik