Nedávno se objevila velice zajímavá informace o tom, jací lidé mají lepší předpoklady, že se koronavirem nenakazí. Podle skotské studie je u dospělých žijících v domácnosti s malými dětmi méně pravděpodobné, že se infikují novým typem koronaviru, popřípadě pokud ano, průběh bude mírnější než u lidí, kteří žijí bez dětí. Pojďme se společně podívat, jak k tomuto závěru vědci došli.
Čím více dětí, tím menší šance nákazy
Během první vlny koronaviru, a sice od 1. března do 7. července 2020, prošlo výzkumem 310 000 zdravotnických pracovníků. Záměrem bylo zjistit vliv na infekci a její závažnost, pokud někdo z účastníků výzkumu žil v jedné domácnosti s malými dětmi do 11 let. Výsledky ukazují, že i po odstranění dalších možných faktorů přispívajících k nákaze se rizika infekce u dospělých s jedním dítětem sníží a se dvěma a více dětmi téměř minimalizují.
Děti mají vliv na závažnost infekce
Podobná, i když menší souvislost, byla zjištěna mezi závažností onemocnění a přítomností dětí v jedné domácnosti. Ze závěru vyplývá, že méně případů koronaviru vyžadovalo hospitalizaci u dospělých žijících s dětmi pod jednou střechou.
Děti a koronavirus
U dětí je onemocnění COVID-19 obvykle mírnější nebo zcela bezpříznakové. Důvody nejsou dosud známy, ale některé teorie naznačují, že pro dětský imunitní systém je snazší nový typ koronaviru porazit. Jedním důvodem může být, že se mírné infekce koronaviru nejvíce šíří v uzavřených prostorech mateřských škol a základních škol a tělo tak může používat specifické protilátky proti novému typu koronaviru, nebo jde o to, že se nespecifický imunitní systém, který zpomaluje infekci a šíření viru, v dětství neustále „trénuje“ kvůli očkovacím programům a běžným respiračním infekcím ve vzdělávacích institutech.
Na základě toho je tedy možné, že dospělí, žijící s dětmi, jsou odolnější k patogenu COVID-19, protože jsou jejich orgány vystavovány stejným účinkům, jelikož děti často nosí všemožné infekce přímo domů.
Obrázky: Pixabay