Důchod už je za dveřmi. Osm rad, jak žít naplno po šedesátce

Pomalu se blíží čas na odchod do důchodu, tím však rozhodně život nekončí. Co vás čeká, na co se můžete těšit ve dnech, kdy budete mít o tolik více času? Pro někoho mohou být změny více děsivé než vzrušující, ale nová fáze života přináší řadu výzev, které lze uskutečnit za pomocí jednoduchých rad, jak žít naplno bez obav o zdraví, s dostatkem vitality a pohody. Co vám pomůže žít po šedesátce naplno?

Nerezignujte na zdraví

Oslavou 60. narozenin nezačíná doba, kdy je běžné být nemocný nebo obézní. Karty nejsou rozdány ani ve zdraví, proto změňte své nezdravé návyky, dostaňte svou váhu pod kontrolu, změňte jídelníček a začněte cvičit. Vhodné je přestat kouřit. Budete se divit, ale ve stáří můžete s úspěchem dokonce napravit zdravotní prohřešky let minulých.

Pro sex neexistuje věková hranice

Sexuální život je důležitým aspektem bez ohledu na věk, ale má vliv na celkovou pohodu i ve věku nad 60 let. Ve vyšším věku je sexuální aktivita navíc spojována se zdravím, protože stimuluje průtok krve, napomáhá udržovat vaginální svaly. Podle studie z roku 2010 zveřejněné v časopise The American Journal of Cardiology vede nedostatek sexu ve vyšším věku ke zvýšené míře kardiovaskulárních onemocnění. Sex navíc vypovídá také o partnerské pohodě a vzájemné sounáležitosti.

Pečujte o mozek

Jak udržet mozek zdravý? Především aktivitou, navíc tento orgán doslova miluje problémy a jejich řešení, tím spíše, když se jedná o používání neuronových spojení při luštění křížovek, sudoku, hraní deskových her, odhalování hlavolamů, četbě nebo jiných duševních činnostech. I ve vyšším věku se obnovují podle vědců neuronová spojení, je však nutné mozku dopřávat dostatek podnětů, aby mohl pracovat. Ke zdraví mozku přispívají různé koníčky, důležité je nestagnovat a nezůstat psychicky neaktivní nebo zabřednout do duševní rutiny. Právě rutina je pro mozek nejhorší, proto se i ve vyšším věku učte novým dovednostem, přihlaste se na univerzitu třetího věku nebo začněte pomáhat jako dobrovolník.

Hýbejte se a cvičte

To, že odcházíte do důchodu neznamená, že odchází také tělo. Investujte volný čas do zdravého životního stylu, začněte jíst zdravě a připravovat nová a na živiny vyvážená jídla. Nikdy není pozdě začít, tím spíše, že můžete začít chůzí, delšími procházkami a posléze se dopracovat ke skupinovým cvičením, józe nebo plavání. Prvotní úspěchy na sebe nenechají dlouho čekat, nižší váha k tomu přinese větší spokojenost a méně zdravotních obtíží. Podle odborníků navíc dochází k budování svalové hmoty i ve vyšším věku nehledě na druh tréninku nebo jeho intenzitu, cvičení má vždy na organismus kladný dopad.

Buďte pozitivní

Jak dlouho budete žít? Do velké míry to podle vědců záleží na vás. Podle výzkumů totiž doba dožití souvisí s životním optimismem. Ve studii se 70 000 účastníky vědci prokázali, že pozitivní myšlení prodlužuje věk až o 15 %. Optimismus a pozitivní myšlení souvisí také s odbouráváním stresu, lidé pak méně inklinují k depresím nebo nervozitě, méně podléhají obavám ze stárnutí nebo nemocí. Více času lze také investovat do pozitivních aktivit včetně cvičení jógy nebo meditací.

Nezapomínejte na prevenci

Preventivní prohlídky jsou důležité během aktivního života, ale také v seniorském věku. Dodržujte doporučení lékařů a choďte na ně, protože mohou včas odhalit závažné onemocnění, ale v rané fázi jej lze úspěšněji léčit. Přehled preventivních prohlídek a potřebných screeningů získáte i ve své zdravotní pojišťovně.

Mějte pod kontrolou svůj zdravotní stav

Nerozumíte tomu, co váš lékař říká? Nebojte se zeptat a doplnit si znalosti z lékařské problematiky. Podle vědců mají vyšší úmrtnost lidé, kteří mají nízkou zdravotní gramotnost, to znamená že nejsou schopni získat nebo porozumět zdravotním informacím a nechápou svůj zdravotní stav. Pro takové pacienty je pak těžké se podrobit adekvátní léčbě nebo dodržovat potřebný režim.  

Vždy v dobré společnosti

Odchod do důchodu bývá velkou životní změnou, část lidí se obává finančních dopadů, které však mnohdy nejsou tak devastující, jako ztráta společenských kontaktů. Opuštění nebo omezení kontaktů vede k úzkostným a depresivním stavům, naopak interakce s ostatními lidmi vede ke zvládání stresové zátěže a smutku. Nebojte se proto více času trávit s rodinou a přáteli, naplánujte si setkání s lidmi z minulosti, na které jste v době pracovního vytížení neměli čas, ale rádi byste je navštívili. Neváhejte se zapojit do místní komunity, pomáhejte v knihovně nebo se zapojte do kroužků pro seniory, kde se setkáte s dalšími a poznáte mnoho nových přátel.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Verywellhealth.com