V 80 letech cestuje na koni se psem Velkou Británií. Každý rok urazí jen těžko uvěřitelnou porci kilometrů

Jane Dotchin by si mohla užívat zaslouženého důchodu, namísto toho se každý rok vydává na dalekou pouť Velkou Británií, aby navštívila staré přátele a poznala nové. Jezdí na koni, i přes svůj handicap, kdy nevidí na jedno oko, a na její cestě ji doprovází kůň i věrný pes Dinky, taktéž tělesně postižený. Jane si nedokáže představit, že by svou každoroční pouť vynechala. Od roku 1972 vynechala jen jednou, když necestovala v roce 2001 kvůli epidemii slintavky na koni, ale na kole.

Každý rok tisícovka kilometrů v sedle

Sama Jane říká, že chce ukázat svými cestami po Spojeném království mladší generaci, co znamená láska k přírodě a ke zvířatům. Jane si nedokáže představit život bez svého věrného koně Diamonda a psa Dinkyho, kteří ji doprovázejí na jejím putování po známých místech i nově objevovaných. Každoročně tak spolu ujedou napříč Britskými ostrovy asi tisícovku kilometrů. Spí po kempech, kde jsou raritou, protože těmto místům dominují velké obytné přívěsy. Nebojí se ani nepřízně počasí, kdy často během jejich cestování prší nebo fouká vítr.

Necelé dvě měsíce na cestě

Jane podniká na koni tyto cesty každoročně od roku 1972. Vždy je jasný začátek cesty a konec. Vyráží ze svého domu v Hexhamu v Anglii a končí na Skotské vysočině v městečku Cairngorms. Po cestě se vždy zastavuje na den či dva u přátel, kde si Jane, 13letý kůň Diamond i 10letý teriér Dinky odpočinou a pak pokračují dále. Vždy na svých cestách objeví něco, co ještě nikdy nezažila.

Svobodná a nezávislá

Jane nelpí na věcech ani majetku. Vždy sbalí jen to nejnutnější, což je stan, mobilní telefon a jídlo pro všechny, přičemž ona sama jí ovesnou kaši nebo sýr. V horách se nebojí připravovat kaši i z vody z potoka. K přírodě má skutečně blízko, nemá strach nocovat v lesích, kde jsou stáda jelenů nebo divoké zvěře. Často se dostanou k jejímu stanu i zvědavé lišky. Za své obdivuhodné výkony bez použití mapy získala i ocenění od British Horse Society a jak sama říká: „Příští rok vyrazím zase!“

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Horseyhooves.com