Je třeba přehodnotit každodenní zvyk. Důkazy, že mobilní telefon je špinavější než záchodová mísa

Pokud patříte k lidem, kteří bez mobilu nevydrží ani minutu a berou si ho s sebou i na toaletu, měli byste svůj zvyk přehodnotit. Možná si to neuvědomujete, ale na mobilních telefonech ulpívají bakterie, které je nakonec činí ještě špinavějšími, než je záchodová mísa, jak píše theconversation.com.

Telefonu se dotýkáme až tisíckrát denně

Ačkoli si většina z nás myje ruce bezprostředně po použití toalety, před jídlem, po jídle i po úklidu domácnosti, jen velmi málo z nás to udělá po každém telefonátu nebo konverzaci na messengeru. Ale vzhledem k tomu, kolik choroboplodných zárodků pokrývá každý milimetr našeho mobilního telefonu, možná bychom měli začít více přemýšlet o hygieně těchto zařízení.

Jaké bakterie je infikují?

Naše ruce se nakazí bakteriemi a viry pokaždé, když se dotkneme nějakého předmětu nebo povrchu. Tyto patogeny jsou pak přeneseny na náš mobilní telefon. Několik studií ukázalo, že průměrný mobilní telefon může být kontaminován mnoha typy potenciálně patogenních mikroorganismů. Některé z bakterií, jejichž kolonie byly nalezeny na mobilních telefonech, jsou:

  • Bakterie E. coli, které způsobují průjmy a infekce močových cest
  • Stafylokok způsobující kožní infekce
  • Aktinobakterie, které mohou rozvinout tuberkulózu a záškrt
  • Citrobacter vedoucí k infekci močových cest
  • Enterokok, o kterém je známo, že způsobuje meningitidu

Bohužel studie prokázaly, že mnoho bakterií na mobilních telefonech je odolných vůči antibiotikům. Proto je nelze snadno léčit. To je zvláště znepokojivé, protože rezistentní mikrobi mohou způsobit život ohrožující infekce.

Jak bojovat proti bakteriím na mobilních telefonech?

Ani čištění antibakteriálními ubrousky nebo alkoholem nestačí k tomu, aby se mobil zbavil bakterií. Mikrobiální kolonie se brzy obnoví, pokud čištění není systematické a časté. Navíc nás neohrožují jen bakterie číhající na mobilním telefonu. Jejich plastové kryty mohou přenášet viry, z nichž některé způsobují běžné nachlazení (tj. respirační viry), mohou přežít na povrchu až 7 dní. Jiné viry mohou být nakažlivé i několik dní. Tyto zahrnují:

  • Koronavirus
  • Rotavirus (způsobuje průjem u malých dětí a kojenců)
  • Viry chřipky
  • Norovirus (způsobuje těžkou gastroenteritidu)

Jaké je řešení?

Prvním krokem je každodenní pečlivé čištění speciálními přípravky, které by ideálně měly obsahovat alespoň 70 % alkoholu. Také se ujistěte, že s mobilním telefonem zacházíte čistýma rukama, skladujte jej na čistém místě a nesdílejte ho s jinými lidmi. A rozhodně si ho s sebou neberte na toaletu. Nakonec by nebylo na škodu občas vydezinfikovat i nabíječku.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: ncbi.nlm.nih.gov