Jak zachránit oblečení spálené žehličkou, aby nemuselo skončit v odpadkovém koši

Každého z nás může čekat nemilé překvapení v podobě spálené košile nebo kalhot. To však neznamená, že poničený kousek oblečení musí skončit v odpadkovém koši. Můžete použít domácí prostředky, které vaše prádlo zachrání. Jak zachránit oblečení spálené žehličkou?

Tetraboritan sodný

Tento ekologický prací prostředek si snadno poradí se spálenými stopami po žehličce. Přírodní specifika nepoškodí vaše oblečení, takže jej můžete použít i na jemné tkaniny. Do menší nádoby nalijte 2 sklenice teplé vody a přidejte polévkovou lžíci boraxu. Promíchejte a naneste směs na čistou houbu. Jemně potřete popálené místo. Nechte působit 10 minut, po uplynutí doby setřete případné zbytky suchým hadříkem a oděv vymáchejte v čisté vodě.

 

Kypřicí prášek

Ne každý má doma borax po ruce, ale kypřicí prášek na pečení většinou ano. Tento produkt je mírně abrazivní. To vám umožní efektivně se vypořádat s nečistotami. Při použití tohoto triku postupujte následovně. Smíchejte prášek do pečiva s vodou (poměr 1:2) a promíchejte. Hmotu naneste na spálenou část oděvu a nechte čtvrt hodiny působit. Po zaschnutí setřete zbytky směsi vlhkým hadříkem.

Peroxid vodíku

Na odolné skvrny použijte peroxid vodíku. Má mírně bělící vlastnosti, takže je s ním třeba zacházet opatrně. Nejprve namočte oblečení na 5 minut do misky se studenou vodou. Na vatový tampón nebo gázu nakapejte několik kapek peroxidu vodíku a přiložte na spálenou část oděvu. Pokud výsledek není uspokojivý, opakujte akci. Skvrna by měla okamžitě zmizet.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: thespruce.com