Důkladná analýza ketogenní diety. Zdravotní dopady na lidský organismus, které byste měli mít na paměti

Ketogenní dieta, zkráceně ketodieta, se v posledních letech stala velmi populární, byť je paradoxně velmi kontroverzní. Je výrazně odlišná od standardního nutričního modelu. Není divu, že se ketodieta stala objektem zájmu výzkumníků. Vědci, kteří provedli dosud největší analýzu účinků ketogenní stravy, po důkladném rozboru doporučují nepodstupovat ketodietu v zájmu vašeho zdraví.

Ketogenní dieta

Ketogenní dieta je v poslední době jedním z módních modelů výživy. Zásady spočívají v konzumaci tuku, abyste jej nadále dokázali dobře spalovat. Vychází z toho, že základem výživy by měl být tuk ve prospěch zřeknutí se sacharidů. Ketogenní dieta zahrnuje konzumaci jídel, ve kterých je 80-90 % tuku, zbývající část, tedy 10-20 % jsou bílkoviny a malé množství sacharidů. Nepochybnou výhodou ketogenní diety je, že se první 2-3 měsíce jejího užívání cítíme lehce a plní energie. Hlavním cílem ketodiety je dynamické hubnutí, které přesvědčí mnoho lidí hledajících řešení, jež by jim umožnila co nejdříve shodit přebytečná kila.

 

Varovná znamení

Analýza přehledu výzkumu o účincích ketogenní stravy na organismus byla publikována ve formě vědecké práce, jež nabízí jasné závěry. Dodržování ketodiety, zejména dlouhodobě, je velmi škodlivé. Mezi hrozbami vědci zmiňují:

  • Riziko pro ženy plánující dítě–nízký příjem sacharidů může zvýšit riziko defektů neurální trubice
  • Poškození ledvin-vysoký příjem bílkovin může poškodit ledviny
  • Rozvoj cukrovky, aterosklerózy a kardiovaskulárních chorob-to vše je dáno vysokým příjmem tuků
  • Rozvoj rakoviny a Alzheimerovy choroby-riziko vzniku těchto onemocnění vyplývá z omezení konzumace sacharidů, zejména vyloučení zeleniny a luštěnin z jídelníčku

Typická ketodieta je katastrofa vedoucí k onemocnění. Červené maso a výrobky z něj, nasycené tuky, nedostatek zeleniny obsahující sacharidy, luštěniny a obiloviny jsou receptem na špatné zdraví, tvrdí vědci.

Je tedy možné ji dodržovat?

Ketogenní dieta může pomoci rychle zhubnout, ale funguje jen krátkodobě. Není o nic účinnější než jiné diety. Stručně řečeno, zavedení ketogenní diety by mělo být konzultováno s odborníkem a předcházet by jí měly vhodné testy. Pokud se rozhodnete ji během hubnutí aplikovat, pamatujte, že se nesmí držet dlouhodobě, jinak si můžete vážně ublížit.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdrojpcrm.orghealthline.com