Důsledky nedostatečné hydratace na lidský organismus

Pravděpodobně většina z nás ví, že lidské tělo je tvořeno ze 65 – 70% vodou, která je v těle rozdělena způsobem, kdy jedna její část je umístěna v buňkách a druhá část v mimobuněčném prostoru. Což značí, že hlavní potravinou našeho mozku je voda. A jaké jsou tedy důsledky nedostatečné konzumace vody?

Přínosy vody pro lidské tělo

Mozek je jedním z nejúžasnějších a nejvíce schopných orgánů v těle. Skrze mozek prochází neskutečné množství informací, které nás obklopují, takže mozek neustále pracuje a my díky němu můžeme vnímat okolní svět, myslet, rozhodovat se a jednat. Zkuste si tedy představit, kolik energie takový orgán potřebuje. Hnacím motorem mozku je tedy především voda, jež je nepostradatelným prvkem v procesu výroby energie, přenosu nervových impulsů a zpracování informací. Na dostatečné konzumaci vody závisí správné fungování celého organismu, vnitřních orgánů, svalů a oběhového systému. Ovšem především práce a zdraví mozku, jenž je extrémně citlivý na nedostatek tekutiny v těle. Vyžaduje stálý přísun vody a ztráta i 1% škodí aktivitě mozku.

Voda funguje jako rozpouštědlo kyslíku a glukózy, jež jsou potřeba k výrobě energie. Mozkové buňky vyžadují 2x více energie než jakékoliv jiné buňky v lidském těle. Dostatek vody přispívá ke zlepšení paměti a fungování mozku jako celku, což znamená, že budete moci rychleji myslet, lépe se soustředit a kreativněji řešit různé úkoly. V případě, že konzumujete méně vody, než tělo potřebuje, vzniká dehydratace, kterou trpí hlavně mozek. Jeho aktivita se zpomaluje a mohou se projevit příznaky jako tlak v hlavě, únava, podrážděnost, nízká koncentrace a dokonce i deprese.

Již zmíněné 1% dehydratace dokáže o 5% snížit duševní schopnosti a s růstem nedostatku vody se příznaky zhoršují. Pokud je dehydratace dlouhodobá, mozkové buňky začnou klesat. Tento proces se objevuje především u starších lidí, kteří celý život pili málo vody. V takovém případě mohou vznikat příčiny časného vývoje demence, Alzheimerovy nemoci, Parkinsonovy nemoci, amyotrofické sklerózy a dalších patologií mozku kvůli dehydrataci. Možná to bude znít trochu extrémně, ale v podstatě každá další sklenice vody vás může zachránit před všemi těmito vážnými onemocněními nebo alespoň snížit riziko jejich vzniku a vývoje.

Dalším důkazem je studie provedená na 34 lidech, mezi nimiž byli muži i ženy. Účastníci byli vyzváni, aby podstoupili test, jenž byl proveden 2x – bezprostředně po snídani (cereální tyčinka) a následně znovu po zapití lahví vody. Před pokusem byli všichni účastníci dotázáni, zdali jsou žízniví. Ti, kteří nechtěli pít, vykazovali stejné výsledky bez ohledu na složení snídaně. Ovšem ti, kteří byli žízniví, vykazovali zvýšené výsledky o 14% po napití vody.

Vědci tvrdí, že voda je schopná uvolnit ty části mozku, které tělo informují o nedostatku vody. Což znamená, že pouhá sklenice vody zlepší mozkovou aktivitu a pomůže mnohem lépe zvládat různé úkoly. Výsledkem tedy je – pijte dostatečné množství vody, ale nic nepřehánějte! Při jakémkoliv problému se pokuste vypít sklenici vody, protože koneckonců to je přesně to, co váš mozek potřebuje.

Co říkáte na dnešní článek? Pijete dostatek vody nebo si pitný režim nehlídáte? Sdílejte článek mezi přáteli a rodinou, aby se i oni vyvarovali závažným onemocněním.

Zdroj: takprosto.cc