Důvody k návštěvě dermatologa. Neobvyklé projevy kůže mohou značit vážná onemocnění

Podezřelé bradavičky, zarudlé oči nebo nadměrné pocení, to všechno mohou být důvody k návštěvě dermatologa, který dle těchto známek dokáže určit příchod závažných onemocnění. Mnoho z nich totiž postihuje nejen kůži, ale také vnitřní orgány. Důležité je všimnout si daných příznaků včas.

Podezřelé bradavičky

Deformované, asymetrické, podivné barvy nebo s rozpitými barvami, všechny tyto znaky jsou skutečnými výstražnými signály, kterými nás naše tělo varuje před nebezpečím. Pokud u sebe takové bradavičky nebo pihy objevíte, vyhledejte lékaře co nejdříve, abyste vyloučili rakovinu kůže.

Zarudlá, svědivá oční víčka

Jedná se o první příznak zánětu spojivek, nejčastější oční infekce. Možná vás v první chvíli napadne zajít k očnímu lékaři, ale faktem je, že bakterie mohly infikovat citlivou pokožku kolem očních víček a dermatolog může zvolit správnou léčbu.

Příliš pomalé hojení ran

Pokud se vám i malé ranky hojí déle než měsíc, kontaktujte dermatologa. Takto dlouhotrvající rány mohou být někdy známkou rakoviny kůže, navíc, pokud nepodstoupíte žádná opatření, může začít odumírání tkání.

Jakékoli změny na kůži

Jakékoli viditelné kožní změny, které dlouhou dobu nemizí, by měly být prohlédnuty dermatologem – akné, stařecké skvrny, tmavé plochy na kůži i jiné neoplazmy. 

Vřídky v ústech

Mohou být známkou onemocnění trávicího traktu, ústní dutiny nebo se může jednat dokonce i o rakovinu.

Nadměrně suchá pokožka

Pokud i přes všechna opatření ve formě tělových mlék, krémů a mastí zůstává vaše pokožka suchá a šupinatá, může to být první příznak rozvoje ekzému nebo psoriázy. Kromě toho může suchá kůže signalizovat poruchy funkcí některých vnitřních orgánů.

Pocení

Hormonální nerovnováha, porucha štítné žlázy nebo cukrovka mohou vyvolat nadměrné pocení. V takovou chvíli nespěchejte do obchodu pro antiperspirant, ale raději navštivte lékaře.

Změny nehtů

Křehké nehty, odlupování, změna barvy nebo jejich rozpadání mohou být způsobeny nedostatkem vitamínů, abnormální funkcí jater a ledvin nebo rozvojem psoriázy. 

Úbytek vlasů

Za normálních okolností ztrácíme až 80 vlasů denně, ale pokud jich v hřebenu zaznamenáte znatelně více, je lepší vyhledat odbornou radu dermatologa.

Obrázky: Freepik