Příznaky, když tělo zoufale volá po doplnění jódu

Jód je klíčovou složkou hormonu nazývaného tyroxin, který je vylučován štítnou žlázou. Je tedy velice důležité konzumovat dostatek potravin, které do našeho těla mohou jód doplnit (jodizovaná sůl, mořské ryby, mušle, sushi, řasy mléko a vaječný žloutek). Příznaky nedostatku jódu jsou velice rozmanité, ale všechny jsou spojeny s hypotyreózou, nízkou hladinou požadovaného hormonu. Pokud tedy u sebe narazíte na následující symptomy, znamená to, že vaše tělo zoufale volá po jódu.

Potíže s vlasy a pokožkou

Svědivá pokožka a nadměrné vypadávání vlasů mohou být známkou toho, že potřebujete více jódu. Pomáhá totiž udržovat pokožku hydratovanou, lépe hojit jizvy a oddálit výskyt vrásek.

Snížená odolnost na chlad

Není žádná výrazná zima, ale přesto se balíte do deky. Ostatní kolem vás chodí v tričkách, ale vy v roláku a neustále si stěžujete, že je vám chladno. Váš metabolismus se zpomalil v důsledku nedostatku jódu.

Nárůst tělesné hmotnosti

Pomalý metabolismus má také za následek, že budete přibírat na váze i přesto, že jste svůj jídelníček nijak nezměnili.

Únava a slabost

Problémy se štítnou žlázou provází také únava a slabost. Pokud zjistíte, že jste unavení i bez zjevné fyzické námahy, konzumujte více potravin bohatých na jód.

Problémy s učením a pamětí

Lidé s nižší hladinou tyroxinu mají menší hipokampy, oblasti mozku zodpovědné za regulaci dlouhodobé paměti.

Deprese a úzkost

Deprese a úzkost nemusí mít pouze psychologické pozadí. Existuje prokázaná souvislost mezi problémy se štítnou žlázou a těmito psychickými stavy. 

Oteklý krk

Jeden z nejčastějších příznaků často označovaný jako struma. V takovém případě štítná žláza abnormálně roste, aby kvůli nedostatku jódu zvýšila produkci hormonů.

Nízký srdeční rytmus

Nedostatek jódu zpomaluje srdeční frekvenci. V takovém případě můžete začít i omdlévat.

Zácpa

Společně se zpomaleným metabolismem se také snižují trávicí aktivity, takže se u vás může objevit zácpa. Pokud se nejedná o výraznou změnu ve stravovacích návycích, může být na vině nedostatek jódu.

Obrázky: Pixabay