Přiznejme si to upřímně – zapomněli jsme, jak mezi sebou komunikovat pomocí dotyků. Není se ale co divit, nové technologie ovlivňují naše vztahy s druhými lidmi a i když jsme díky mobilním telefonům v neustálém kontaktu se svým okolím, displej nikdy nebude schopen nahradit pohlazení po tváři nebo letmý dotek ruky. Je to znepokojivé, protože dotek je prvním smyslem, kterým jsme mezi sebou komunikovali, a právě ten nám v dnešní době tolik chybí. Proto vám dnes přinášíme několik důvodů, proč byste měli své blízké více objímat a hladit, a to nejlépe už ode dneška.
Pomocí dotyků jsme byli nuceni komunikovat
K dotykům jsme byli v podstatě navrženi. Hmat je první smysl, který jsme ke komunikaci začali používat a lze jej považovat za náš první skutečný jazyk. Neverbální komunikace je pro vzájemné porozumění nezbytná, a jak všichni moc dobře víme, někdy pouhý dotek řekne více než slova.
Pro zdravý vztah jsou dotyky zásadní
Dotek je ve vztazích nezbytný, aby podpořil spojení mezi dvěma lidmi, spokojenost, štěstí a pocit bezpečí a sounáležitosti. Vazba může být tak silná, že vědci zjistili, že páry, které se pouze drží za ruce, mohou synchronizovat své mozkové vlny, údery srdce a dýchání.
Dotyk může být pro kojence otázkou života a smrti
Přesto, že jsou obstarány veškeré základní potřeby, jako je jídlo, odpočinek a čistá plena, výzkum ukazuje, že malé děti s absencí dotyků mohou skutečně zemřít. Pohlazení od matky, otce nebo jiného dospělého, mazlení, líbání, objímání, to vše může ovlivnit vývoj, duševní zdraví a nakonec i život samotného dítěte. Dotyk souvisí s naší potřebou lásky a je nástrojem pro naše přežití, který se vyvinul už během evoluce, aby nám pomohl zůstat naživu.
Dotyk je klíčem k našemu duševnímu zdraví
Většina našich sociálních interakcí je v závislosti na kultuře doprovázena dotykem, jako je podání ruky, objetí, polibek spojený s pozdravem nebo položení ruky na rameno. Dotyky pomáhají rozvíjet důvěrné vztahy mezi lidmi, díky nim si uvědomujeme naše osobní a fyzické hranice a záleží už jen na nás, koho necháme projít skrze tyto limity.
Dotyk dělá našemu mozku radost
Protože náš mozek uvolňuje oxytocin, když se nás někdo dotýká, zažíváme pocit štěstí. Tato chemická látka vyvolává pokles krevního tlaku a snižuje hladinu stresových hormonů a v důsledku toho se cítíme klidní a spokojení.
Dotyk činí věci realističtějšími
Jedná se o přímý způsob, jak porozumět našemu okolí. Jen si vzpomeňte, kolikrát jste použili nebo slyšeli větu „Na co si nemohu sáhnout, to neexistuje.“ Nejen, že máme větší důvěru ve vnímání našeho prostředí, ale také v sebe sama a naše sociální vztahy.
Pomocí dotyků můžeme někoho o něčem přesvědčit
Důvodem je, že dotyk lze použít ke zvýšení upřímnosti a důvěryhodnosti, takže až budete příště potřebovat pomoc, zkuste se slušně dotknout druhé osoby.
Jak často se dotýkáte blízkých lidí? Pokud se vám článek líbil, neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou.
Zdroj: brightside.me