Důvody, proč nepodceňovat nateklé kotníky

Otoky kotníků v průběhu svého života už zažil nejspíš každý. Často tyto potíže souvisejí s celodenním stáním na nohou, u žen také s těhotenstvím anebo s nějakým druhem zranění při sportu či jiné fyzické aktivitě. Pakliže ale nic z toho není váš případ a vaše kotníky jsou „jako konve“, možná byste měli zauvažovat o návštěvě lékaře. Je totiž dost možné, že se vám tím tělo snaží říct něco hodně důležitého. Třeba ohlásit nedostatek či naopak nadbytek některé látky ve stravě, anebo rovnou nadcházející závažnou chorobu.

Ve většině případů je důležité si uvědomit, že oteklé kotníky nebývají nic, co by vás ohrožovalo na životě. Často stačí si jen na pár minut odpočinout, anebo si dopřát uvolňující studenou koupel, abyste své nohy dostali zpátky do formy – a do normální velikosti.

Pokud ale odpočinek nepomůže, mohla by být na vině některá z následujících závažných příčin.

Trombóza

To je název pro krevní sraženinu, která putuje krevním řečištěm a brání volnému průtoku krve do některých částí těla, obvykle právě do nohou. Ty pak mohou začít otékat, cévy se stávají viditelnějšími a můžete mít také pocit těžkých nohou. To ale není všechno. Krevní sraženina se totiž může časem stěhovat a pakliže se přesune do srdce, do plic nebo do mozku, může to být pro vás fatální.

Srdeční selhání

Otoky nohou bývají jedním z častých symptomů selhávajícího krevního oběhu. Otok způsobuje nahromadění tkáňového moku a nedostatečný odvod tekutin. Proto pokud se objeví náhle, měli byste si pohlídat i jiné varovné příznaky, jako je dušnost či bolest v okolí hrudníku a případně vyhledat lékaře.

Osteoartróza či dna

Zánětlivá artritická onemocnění se často projevují také otoky postižených kloubů, často právě kotníků. Pokud pociťujete kromě otoku i zvýšenou citlivost či bolestivost a také ztuhlost, můžete trpět právě některou z těchto chorob. Váš lékař vám poradí, jak její symptomy zmírnit.

Lymfedém

Toto zvláštní slovo ukrývá nadměrné hromadění lymfatické tekutiny v rukou nebo nohou. To způsobuje jednak bobtnání a také náhlé velké bolesti. Pokud se u vás tyto symptomy společně objeví, na nic nečekejte a jeďte na pohotovost.

Obrázky: Mtatva