Signály, že naše tělo prožívá předávkování cukrem. Kromě obezity čekejte i další problémy

Denní příjem cukru by neměl překročit 10% denního energetického příjmu. To odpovídá asi 10 čajovým lžičkám cukru nebo asi tak 50 gramům. Možná se to zdá jako velké množství, které není snadné jen tak překročit, ale věřte, že je tomu přesně naopak. Například 0,5 l nealkoholického syceného nápoje obsahuje v průměru 55 g cukru. Předávkovat naše tělo cukrem je velice jednoduché a naše tělo nám o tom podá jasné signály.

Neustálý hlad

Po náhlém zvýšení hladiny cukru v krvi následuje náhlé zvýšení hladiny inzulínu. Ten nám pomáhá obnovit hladinu cukru v krvi na normální úroveň asi za 2 hodiny. Proto máte po sladkém brzy zase hlad.

Kožní problémy

Cukr způsobuje nejen obezitu, ale také kožní problémy. Než přejdete k nákupu mastí a ošetřujících krémů, popřemýšlejte nad svým jídelníčkem. Nadměrný příjem cukru totiž může vést k akné a předčasným vráskám.

Nadýmání

Zelenina, ovoce a také spousta cukru způsobují časté nadýmání.

Vysoký krevní tlak

Pravidelná konzumace sladkých nápojů zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění i cukrovky. Pravdou je, že cukr je v rámci vysokého krevního tlaku mnohem divočejší než tuky nebo sůl.

Slabost

Náhlý příval energie z důvodu nadměrné konzumace cukru trvá pouze krátkou dobu, proto následně rychle přichází pocity slabosti a letargie.

Špatný spánek

Strava vždy ovlivňovala kvalitu spánku. Při nesprávné výživě jste neustále unavení a máte pocit, že jste schopni usnout kdekoli. Naopak, jakmile nastane noc, nemůžete tvrdě zabrat. Převalujete se a občas cítíte, že máte hlad. Nejenže byste měli snížit příjem cukru, ale také byste neměli nic jíst alespoň 2 – 3 hodiny před spaním.

Problémy s koncentrací

Pokud zjistíte, že neustále toužíte po jídle, pravděpodobně jste závislí na cukru a rafinovaných sacharidech. To vašemu organismu ztěžuje rozpoznat fáze hladovění a období sytosti, což také ovlivňuje váš mentální výkon, soustředěnost a plnění každodenních úkolů.

Výkyvy nálad

Stejně jako u vás kolísají pocity hladu, kolísá i vaše nálada. Jestli nechápete, proč jste v jednu chvíli unavení, v další naštvaní a poté zase veselí, odpověď hledejte ve svém jídelníčku.

Obrázky: Freepik