Sáčky se silikátovými kuličkami nevyhazujte. V domácnosti mají široké využití

Malé pytlíčky se zvláštními průhlednými kuličkami můžete najít na všemožných místech. V krabicích s novými botami, v krabičkách od elektroniky a v jiném novém zboží, které by nemělo být vystaveno vlhkosti předtím, než si najde svého nového majitele. Už jen poměr velikosti tohoto pytlíčku ve srovnání s velikostí vysoušeného prostoru prozrazuje cosi o tom, jak efektivní je zvláštní sloučenina, která se uvnitř balíčku nachází, co se týče absorpce vlhkosti. A toho je škoda nevyužít.

Kouzlo s názvem silikagel

Silikagel je synteticky vyráběná hmota z křemičitanu sodného, která má schopnost účinně pohlcovat vodu. Tento prostý pytlíček dokáže v uzavřeném prostoru krabice snížit vzdušnou vlhkost až o celých čtyřicet procent a to už je celkem slušný výkon. Pakliže je vodou úplně nasycený, ani pak není připraven na vyhození. Stačí ho totiž zahřát na 120 až 150 stupňů Celsia, čímž se vysuší a je připraven k opětovnému použití.

Občas se dokonce vyskytnou silikagelové kuličky, které v sobě mají přimíchanou příměs, která signalizuje jeho vysokou vlhkost tím, že změní barvu. Je to úžasný vynález.

Dejte ale pozor, nikdy byste neměli připustit, aby tyto kuličky dítě či zvíře omylem pozřelo. Tato sloučenina je pro zdraví škodlivá, a proto ji držte od vašich malých miláčků v dostatečné vzdálenosti.

Na co sušicí pytlíčky využít?

Existuje spousta míst, kde se vám tyhle kouzelné kuličky v sáčku můžou hodit. Jako první vás určitě napadne situace, kdy utopíte svůj mobilní telefon. Běžně se radí položit ho do rýže, která odsaje nadbytečnou vlhkost. Silikagel je ale mnohokrát účinnější. Proto utopený telefon uzavřete do sáčku s několika silikagelovými pytlíčky a nechte je odsát přebytečnou vlhkost.

Stejným způsobem uchráníte i třeba své šperky před vlhkostí, která by mohla způsobit jejich předčasnou korozi. Tak to funguje ostatně i v případě čehokoliv jiného. Prostě předměty uzavřete do krabice bez přístupu vzduchu a vložte do ní dva až tři balíčky silikagelu. Funguje to pro cokoliv – fotografie, různé dokumenty v šanonech atd.

Hodně super funkce je použití sušicích pytlíčků do použitých bot, které potřebujete na delší dobu uzavřít v omezeném prostoru, jako je skříňka nebo batoh. Stačí do každé botky vložit jeden sáček a zbavíte se nadbytečné vlhkosti, která vytváří skvělou živnou půdu pro bakterie, které vytvářejí zápach.

Obrázky: Pixabay