Hasiči varují: Předejděte požárům v domácnostech a nedělejte nejčastější chyby

Požár v bytě nebo domě bývá jednou z nejhorších zkušeností, kterou člověk vůbec může zažít. Málokdo z nás si ale uvědomuje, že svým chováním jdeme této nehodně mimoděk často naproti. Pokaždé, když se někde objeví závažný požár, hasiči stále znovu a dokola varují před nebezpečnými zlozvyky, které jeho vznik v domácnosti podporují. Přinášíme vám seznam těchto varování, abyste věděli, čemu se v zájmu vlastní bezpečnosti raději vyhnout.

Elektrické kabely

Kabely nikdy neumisťujte pod koberce a neprotahujte je ani pode dveřmi. To může způsobit jejich opotřebení a možný vznik zkratu a požáru. Prodlužovací kabely raději vůbec nepoužívejte pro připojení velkých spotřebičů, které by mohly způsobit přetížení kabelu a opět zkrat.

Čistěte sušičku

V sušičce prádla bývají velmi vysoké teploty. Kromě toho se v ní také usazuje prach a žmolky z oblečení, které jsou vysoce hořlavé. Tato kombinace už nejednou vedla ke vzniku požáru. Proto pravidelně sušičku čistěte, aby se zde vlákna nehromadila.

Hořící svíčky

Nikdy nenechávejte hořet svíčku bez dozoru. Toto varování najdete na obalech všech svíček, které seženete na pultech obchodů. Kromě toho obvykle jejich obaly obsahují také varování o tom, že by neměly svíčky hořet na hořlavých materiálech ani v jejich blízkosti. Nebezpečný je dřevěný nábytek, ale také záclony na oknech, stohy oděvů či papíru. To všechno může od svíčky v nestřeženém okamžiku vzplanout a na průšvih je zaděláno.

Svíčky v dosahu dětí a mazlíčků

Děti rády pozorují plamen svíčky, ale mějte v patrnosti, že i při nejlepší vůli vaše ratolest někdy zapomene na bezpečnost a v náhlém okamžiku může jedním nekontrolovaným pohybem svíčku shodit a způsobit tak požár. Ještě horší je to v případě domácích mazlíčků, jako jsou psi, kočky nebo jiní tvorové, kteří se mohou pohybovat v blízkosti hořící svíčky a jedním dobře mířeným pohybem ji poslat k zemi, přímo do vašeho hořlavého koberce. Proto si dejte pozor a hořící svíčky udržujte mimo jejich dosah.

Hasicí přístroje

I když by každá budova měla být povinně vybavena přesně definovaným počtem hasicích přístrojů, jen málokdo ve skutečnosti ví, jak takový hasičák ovládat a jak ho v případě krize použít.

Dělá se to tak, že vytáhnete kovovou pojistku, namíříte hadici proti ohni a stisknete páku na vrchní straně přístroje. Hasicí přístroje jsou ideální k hašení malých domácích požárů. Na ty velké volejte profesionály.

Obrázky: Pixabay