Vraťte ručníkům měkkost a dopřejte si luxusní pomazlení každý den

Nový ručník bývá nádherně hebký a jemný. Jeho dotek na kůži působí naprosto slastně a každé ranní vstávání doprovázené dotekem s touto jemností je okamžitě mnohem příjemnější a snesitelnější. Bohužel ale s každým dalším vypráním ručníky pozbývají svojí jemnosti a z původního „nebeského obláčku“ zůstane jen struktura smirkového papíru či struhadla. Je vám to líto? Přemýšlíte, co s tím, ale žádné pokusy nezabírají? Nalezli jsme pro vás návod, jak správně vyprat ručníky, abyste jim navrátili jejich ztracenou měkkost a hebkost.

Zázračný návod s prostými surovinami

Dvě kouzelné přísady, které budete pro obnovu svých ručníků potřebovat, se jmenují jedlá soda a alkoholový ocet.

Je zapotřebí zbavit ručníky veškerých zbytků nečistot z vláken. To snadno uděláte tak, že ručník namočíte do směsi horké vody s jedlou sodou. Takto nechte ručník ponořený několik hodin, nejlépe přes noc. Po několika hodinách namáčení ne dobré vyprat ručníky v pračce na nejvyšší možnou teplotu. Nepoužívejte ale žádné změkčovadlo nebo prací prášek, namísto toho použijte ocet ve stejném množství, jako byste použili pracího prostředku. Pokud byste měli strach z octového zápachu, nemusíte se bát. Během procesu máchání se veškerý ocet vypláchne z vláken pryč.

Aviváž v případě ručníků nepoužívejte vůbec nikdy, protože na vláknech vytváří ochrannou vrstvu, která ale zabraňuje také v absorpci vody a nakonec ztvrdne. Ocet působí jako odmašťovač, který pomáhá rozpustit usazenou vrstvu aviváže a pomáhá i vyčistit látku od usazených nečistot.

Pozor na slunce a horko

Poté, co ručníky výše zmíněným způsobem vyperete, přichází na řadu další zásada: Nikdy nesušte ručníky na přímém slunci, na radiátoru nebo v horké sušičce. Je zapotřebí sušit ručník zvolna. Nadměrné teplo totiž rovněž způsobuje ztvrdnutí vláken ručníku a může veškeré vaše snahy o praní zničit.

Na závěr je třeba dodat, že správné vyprání nepotřebují jen staré ručníky, ale také ty nové před jejich prvním použitím. Kromě toho, že z nich odstraníte bakterie a znečištění, které může pocházet z obchodu, vlákna zbavíte neviditelného povlaku, který zabraňuje pohlcování vody a tím vám brání v úplném vysušení. Postup pro praní nových ručníků použijte stejný, jaký jsme zmiňovali v předchozích odstavcích. Jen tak docílíte jejich důkladného vyčištění.

Obrázky: Pixabay