Důvody, proč ženská prsa otékají. Důvodem mohou být hormony, ale i špatná podprsenka

Ženská prsa mají tendenci otékat a být někdy až příliš citlivá. To může dospět až do takového bodu, kdy se jich nebudete moci ani dotknout. Důvodů může být hned několik, ale většinou jsou všechny spojeny se změnami v hormonální rovnováze.

Menstruace

Jedná se o jednu z nejčastějších příčin otoku prsou. Někdy mohou prsa natolik ztuhnout, že se objeví i bolest. U 80% žen to znamená, že mají difúzní prsní mastopatii spojenou s hormonální nerovnováhou.

Stres a chronická únava

K narušení hormonálních hladin může dojít také v důsledku chronické únavy, stresu, nedostatku sexuálního života nebo potratu. S nástupem menstruace se prsa vrátí do normálu a nepohodlí zmizí. Obvykle taková mírná forma mastopatie ženy neděsí, ale pokud příznaky nezmizí, dojde k silné bolesti a výtoku z bradavek, je zde nutná konzultace s lékařem.

Těhotenství

Dalším důvodem otoku prsou může být těhotenství. Někdy jsou oteklá prsa jedním z prvních příznaků gravidity. Ženské tělo se totiž začíná připravovat na kojení. Nejnepříjemnější pocity jsou možné v prvním trimestru a v prvních dnech po porodu. Po ukončení kojení se vše vrátí do normálu.

Zadržování vody

Přebytečná tekutina v těle je častou příčinou oteklých prsou. Pijete-li často kávu, silné čaje, nebo jíte slané a tučné pokrmy, to vše vede k zadržování vody v těle a následným otokům.

Podprsenka

I nesprávně nasazená podprsenka může vést ke zhoršení krevního oběhu v mléčných žlázách. Proto volte pohodlnější spodní prádlo, které vám nebrání v pohybu.

Užívání léků

Otoky mléčných žláz mohou být výsledkem i užívání některých léků, včetně hormonální antikoncepce. Pokud si takového spojení všimnete, neváhejte navštívit lékaře.

Obrázky: Freepik