Dvakrát převařená voda. Proč je pro naše zdraví škodlivá a jaké látky obsahuje?

Už jste slyšeli o tom, že bychom vodu nikdy neměli vařit dvakrát? Pokud si tedy připravíte vodu na kávu a zapomenete si ji zalít, nezapínejte rychlovarnou konvici znovu. Raději vodu vyměňte a uvařte si novou. Složení vody se totiž mění a pro naše zdraví se tak stává škodlivým.

Dvakrát převařená voda

Pitná voda obsahuje nízké dávky nebezpečných látek, jako jsou arsen, dusičnany a fluoridy. Když vodu vaříte, odpařování může způsobit zvýšení množství těchto látek ve vodě. Arsen je například známý jako jed na krysy, vysoká dávka dusičnanů může způsobit rakovinu a fluorid zase neurologické poruchy. Myslete na to, až si budete chtít převařenou vodu ohřát podruhé.

Arsen

Dávka arsenu je v pitné vodě  velice nízká. Pouze pokud byste vypili 10 000 litrů převařené vody každý den, mohlo by to vést ke zdravotním problémům v důsledku otravy arsenem. Což je nepravděpodobné. Ovšem každým převařením se jeho obsah zvyšuje, proto je dobré vodu vyměnit a uvařit si novou.

Dusičnany

S předávkováním dusičnany v pitné vodě si také nemusíte dělat příliš velké starosti. Nicméně větší množství dusičnanů může mít vliv na rozvoj různých typů rakoviny. S každým převařením pitné vody se jejich počet zvyšuje a tím se vystavujete zvýšenému riziku.

Fluoridy

Ve větším množství fluoridy představují riziko neurologického poškození a nízkého IQ u dětí. Opakované vaření vody obsah fluoridů zvyšuje.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Margriet.nl