Pes, kočka, nebo třeba křeček. Které zvíře se nejlépe hodí k vašemu životnímu stylu?

Stejně jako každý člověk, i každý domácí mazlíček má svůj nezaměnitelný charakter. Každý druh zvířete přitom svou povahou sedí k různým povahám člověka, jakožto i k různým druhům životního stylu. Někteří lidé nedají dopustit na veselé a hravé psy, se kterými mohou běhat v parku, jezdit na kole či chodit na výlety. Jiní zase preferují klidné a vytříbené povahy koček, jejichž lásku si člověk musí zasloužit. Existují ale i jiní mazlíčci, jako jsou papoušci, zakrslí králíčci, křečci či fretky, nebo želvy či jiné druhy plazů. I ti mají své specifické povahy. Který druh domácího mazlíčka se hodí právě k vám a vašemu životnímu stylu?

Zvířata nejsou hračky a potřebují správnou péči

Domácí mazlíček změní váš život. Dá vám bezpodmínečnou lásku a vždy vás rádi uvidí, aniž by vám cokoliv vyčítali nebo měl za zlé. Kromě špatného zacházení. Rozhodnutí pořídit si domů zvíře přitom musí být vědomou a promyšlenou volbou.

Není dobré rozhodovat se podle aktuálních „trendů“ a je také vhodné si uvědomit, že zvířata nejsou jenom živé hračky, které darujete jako věc svým dětem nebo partnerům. Jsou to živé bytosti, které si zaslouží lásku a úctu.

Co od mazlíčka očekáváte?

Odborníci se shodují na tom, že předtím, než si pořídíte domů zvířátko, je třeba vzít při jeho výběru v úvahu svou osobnost a životní styl. Zvažte proto několik základních otázek:

  • Kolik času můžete zvířeti věnovat?
  • Býváte často mimo domov?
  • Můžete si domácího mazlíčka brát s sebou na cesty či třeba na dovolenou?
  • Je váš životní styl kompatibilní s potřebami vašeho mazlíčka?
  • Kolik místa můžete zvířeti doma dopřát?
  • Z jakých důvodů si chcete mazlíčka pořídit a co od něho očekáváte?

Zatímco například aktivní lidé, kteří rádi chodí ven na procházky, výlety či za sportem, by si měli pořídit psa, který s nimi bude jejich venkovní aktivity sdílet. Pes vyžaduje spoustu pozornosti a nemůže zůstat dlouho sám. Kočka je pak pravý opak. Je mnohem samostatnější a nezávislejší a vcelku snadno přežije doma bez svého páníčka i několik dní, pokud má dostatečný přísun potravy a vody.

Pokud máte malé děti a vy jste navíc často v práci a máte málo času, je vhodné pořídit dětem malé zvířátko, jako je křeček, fretka nebo papoušek. Jsou to nenároční tvorové, kteří bydlí v teráriu nebo v kleci a děti péči o ně zvládnou bez potíží sami.

Naopak pro starší páníčky je velmi vhodné pořídit si nějaké nenáročné plemeno psa. Čtyřnohý kamarád pomůže staré lidi aktivizovat a pomůže jim bojovat s prázdnotou. Bude pro ně lékem pro tělo i mysl.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Chedonna.it