Vědecký experiment na veřejných záchodcích: Použít vysouseč rukou si po shlédnutí videa dvakrát rozmyslíte

Na videu známého uživatele sociální sítě TikTok je zachycen odběr bakterií do speciálních nádob používaných v laboratořích ke sledování růstu bakterií. Jedná se především o automatické vysoušeče rukou na veřejných záchodech. Mnoho sledujících po zhlédnutí videa uvedlo, že se k těmto zařízením už ani nepřiblíží.

Vzorky se nechají odležet

Vzorky se pak nechají tři dny inkubovat, aby se zjistilo, co všechno na vysoušečích rukou roste. Odběry z různých vysoušečů rukou produkovaly zřetelně větší růst bakterií. Několik studií prokázalo, že tyto stroje podporují šíření bakterií.

Okolí vysoušečů rukou je nejnebezpečnější

V jednom z experimentů vědci infikovali ruce účastníků neškodnou bakterií zvanou lactobacillus, která se běžně v koupelnách nevyskytuje. Poté si osušili ruce pomocí různých vysoušečů rukou a papírových ručníků. Vzorky byly poté odebrány z okolí vysoušečů z krátké vzdálenosti. Bylo zjištěno, že hladiny laktobacilů ve vzduchu kolem strojů jsou 4,5 až 27krát vyšší než v okolí papírových ručníků.

Špatné mytí rukou

„Až si příště budete sušit ruce na veřejné toaletě pomocí automatického vysoušeče, můžete šířit bakterie, aniž byste o tom věděli,“ řekl profesor Mark Wilcox z University of Leeds, který tento experiment vedl. Wilcox dodává, že hlavní problém spočívá v tom, že si lidé nemyjí ruce správně.

@phonesoap How germy are hand air dryers…again?#PrimeDayDreamDeals #phonesoap ♬ original sound – PhoneSoap

„Když lidé používají vysoušeče rukou, choroboplodné zárodky explodují a rozšíří se po celém prostoru. Vytvářejí aerosol, který kontaminuje místnost, včetně samotného zařízení a případně umyvadel, podlah a dalších povrchů, v závislosti na konstrukci a umístění vysoušeče. Pokud se pak někdo těchto povrchů dotkne, riskuje, že se nakazí bakteriemi nebo viry,“ dodává Wilcox.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Iflscience.com