Roky snili o dítěti. Když žena otěhotněla s dvojčaty, čekala ji Sophiina volba

Největším snem 31leté Kloe a jejího 35letého partnera Michaela bylo založit rodinu. Snažili se roky, ale bohužel bez úspěchu. Když se konečně objevila naděje, bylo nutné si vybrat. Rodiče byli postaveni před těžké rozhodnutí.

Matka si musela vybrat

Po mnoha letech pokusů otěhotnět se konečně na těhotenském testu objevily vysněné dvě čárky, které značily graviditu. Jedno překvapení vystřídalo dašlí, Kloe měla porodit dvojčata. Pár si však štěstí neužíval dlouho. Lékař manželům sdělil, že existuje komplikace zvaná TTTS (twin-to-twin transfusion syndrome) neboli syndrom feto-fetální transfuze. Vystavuje plod riziku smrti. Aby se zvýšila šance na přežití alespoň jednoho z nich, bylo nutné učinit dramatické rozhodnutí.

Co je syndrom feto-fetální transfuze?

TTTS se vyskytuje v 5 až 25 procentech případů vícečetných těhotenství. Pokud se tak stane, krev proudí mezi plody nerovnoměrně – jedno z dvojčat má v krevním řečišti přebytek, druhé nedostatek. Plody jsou v případě propuknutí TTTS ohroženy. Nezapočne-li léčba, těhotenství ve 25. týdnu nevydrží z 80 až 100 procent případů. Lékaři tak Kloe postavili před životní volbu. Nejlepší možností by bylo přestřihnout pupeční šňůru jednoho z plodů, aby měl druhý větší šanci na přežití.

Žena se rozhodla pro operaci laserem

Přestože jedno z dvojčat mělo šanci na přežití pouze 10 %, žena se rozhodla, že podstoupí laserovou operaci, aby zachránila obě děti. „Po operaci jsem se cítila velmi špatně, ale věděla jsem, že jsem se rozhodla správně,“ přiznává Kloe. I když byla operace úspěšná, Kloe porodila předčasně a opět bylo jedno z dvojčat ohroženo na života. Jedno vážilo něco málo přes 1 kg a druhé pouhých 700 g. Dnes je chlapcům 18 měsíců. „Mezi chlapci jsme si nikdy nevybírali. Z nějakého důvodu jsme dostali šanci být tady s oběma. Po tom všem, čím jsme si prošli, jsem věděla, že si oba zaslouží šanci bojovat o svůj život na této planetě,“ vypráví Kloe.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Thesun.co.uk