Fakta a mýty o váze lidské duše. Vědci a věřící se v teorii rozcházejí

Mají lidé skutečně duši? A pokud ano, kolik váží? Je to 21 gramů, jak se říká? Otázkami duše a života po smrti se zabývá čím dál tím více lidí, jedná se o ožehavé téma, které možná nikdy nezodpovíme. Vědci se ale nevzdávají a hledají odpovědi na tyto otázky. Hypnóza a psychologické rozhovory s lidmi probuzenými z kómatu mají pomoci odhalit tajemství smrti a co se stane bezprostředně po ní.

Jak vypadá smrt?

Očekává se, že nejnovější výzkum prokáže, že pocit rychlého pohybu jasným tunelem může být výsledkem smyslové reakce na zastavení funkce našeho mozku. Jiní přidávají tvrzení, že právě tento orgán je jakousi náhražkou duše, která je svým způsobem produktem evoluce.

Věřící ale mají jiný názor. Stoupenci většiny náboženství a příznivci mnoha filozofických teorií jsou přesvědčeni o existenci nehmotné hodnoty, která nemůže být pouhým derivátem lidské inteligence.

Kolik váží lidská duše?

Jak tedy prokázat existenci duše? V roce 19001 se tohoto úkolu ujal Dr. Duncan MacDougal, který věřil, že konkrétní “látku” zvanou duše lze určit pomocí stupnice váhy. Bylo nutné pouze zvážit tělo před a po smrti. Konkrétní rozdíl měl být jakýmsi měřením ducha unikajícího z těla s posledním dechem. Podařilo se mu zaznamenat prudký pokles tělesné hmotnosti dobrovolníka umírajícího přirozeným způsobem.

Výsledky a chyby ve výzkumu

Ztráta 21 gramů, 10 gramů, 14 gramů a žádná znatelná změna. Říká se, že poslední subjekt ležel na měřicí pánvi příliš krátkou dobu. Netrvalo však dlouho a skeptici představili chyby ve studii, kterých se odvážný vědec dopustil. Důvěryhodnost experimentů měla být považována za měření doby smrti umírajícího, což je sporné z hlediska její správnosti, a posunu váhy v okamžiku, kdy lékaři zjistili, že životně důležité funkce byly zastaveny.

Obrázky: Freepik