Fakta a zajímavosti o magickém číslu pět. Provází naše životy více, než se může zdát

Numerologie, data narození, pověsti a mýty a mnoho dalších věcí se drží různých čísel, jímž přikládají v některých případech velký význam. V průběhu let lidé přisuzovali číslům spoustu vlivů. Dnes si vezmeme do parády číslo 5. Zde je několik zábavných skutečností, které by vás o tomto čísle mohly zajímat.

Číslo 5 je prvočíslo

Pokud si nejste jistí, co znamená prvočíslo, jedná se o speciální číslo v matematice, které je dělitelné pouze samo sebou nebo jedničkou.

Číslo 5 je Fibonacciho číslo

Čísla ve Fibonacciho posloupnosti se v matematice vyskytují častěji, než se může zdát. Skutečné vysvětlení pro ně neexistuje, ale objevují se také v přírodě, například vysvětlují, jak rostou některé větve stromů. V podstatě se jedná o nekonečnou posloupnost přirozených čísel, kde každé číslo je součtem dvou předchozích.

Atomové číslo boru je 5

Bor patří do skupiny 13 periodické tabulky. Nejběžněji se používá v různých chemických sloučeninách a je klíčovým prvkem ve skelných vláknech.

Člověk má 5 smyslů

Obvykle se věří, že lidé mají 5 smyslů, které ovlivňují to, jak přijímáme okolní svět. Je to sluch, zrak, hmat, čich a chuť. Ve skutečnosti se ale můžeme bavit i o dalších smyslech, jako je smysl pro prostor nebo pro rovnováhu.

Symbol olympiády je tvořen 5 kruhy

Kruhy jsou stejné velikosti, často zobrazovány černobíle nebo barevně. Když jsou olympijské kruhy barevné, zleva doprava jsou modré, žluté, černé, zelené a červené. Vytvořeny byly v roce 1913 a jejich barevné pojetí, včetně bílého pozadí, bylo použito ve vlajkách všech zemí, které v té době existovaly. Samotné kruhy představují 5 kontinentů.

V hinduismu se číslo 5 často opakuje

Hinduistický bůh Šiva má 5 tváří a mantra jemu zasvěcená, Panchakshari, se nazývá pětislovnou mantrou. Další přední hinduistické božstvo, Saraswati, je spojeno s číslem 5. V hinduismu existuje 5 elementů – voda, oheň, vzduch, vesmír a země.

Číslo 5 bylo oblíbené pro Coco Chanel

Oblíbené číslo slavné francouzské návrhářky Coco Chanel byla pětka. V roce 1921 vydala svůj parfém Chanel č. 5 v den s datem 5. května, což byl pátý den pátého měsíce. Parfém byl okamžitou senzací a jedná se o klasiku oblíbenou i dnes.

Francouzský král Jan I. vládl jen 5 dní

Jan I. se narodil 15. listopadu 1316 a zemřel jen o 5 dní později. Francouzským králem byl již od okamžiku svého narození. Existuje podezření, že do jeho smrti byl zapojen jeho strýc Filip V., jelikož byl dalším kandidátem na královský trůn.

Mozart složil svou první skladbu v 5 letech

Wolfgangu Amadeovi Mozartovi bylo pouhých 5 let, když zvládl složit svou první známou skladbu Minuet a Trio v G dur.

Úvodní obrázek: Pixabay, Zdroj: Thefactsite.com