Falešné negativní testy na COVID-19. Za zkreslení výsledků může několik důvodů

Stejně jako jakýkoli jiný diagnostický nástroj, tak i test na COVID-19 nemusí poskytnout přesné výsledky. Tím máme na mysli, že nedativní či pozitivní vyhodnocení nemusí být správné. Přestože šance chyby je velice nízká, existuje. K takové situaci může dojít ze tří důvodů.

Testuje se příliš brzy

I když se příznaky mohou začít projevovat po 2 – 4 dnech od vystavení viru, někdy to může trvat až 2 týdny, než se symptomy plně rozvinou. Je tedy docela možné, že se člověk nechá testovat příliš brzy, což může zvýšit pravděpodobnost negativního výsledku navzdory tomu, že jste skutečně nakažení.

Výtěrový test není správně proveden

Výtěrový test spočívá v odejmutí vzorku z nosní dutiny i z krku, což jsou dvě místa aktivního výskytu viru. Test je pozitivní, když je detekována přítomnost viru. Pokud však výtěr není správně proveden, existuje šance, že se vzorek nezachytí a výsledky budou zkreslené.

Zkušební vzorek je kontaminován

Pokud je testovaný vzorek kontaminován, není skladován při správné teplotě nebo chemikálie používané k určení RNA nepracují správně, může to vést k falešným výsledkům.

Načasování je klíčové

Vzhledem k nárůstu případů v celosvětovém měřítku včasné preventivní testy mohou výrazně snížit rizika šíření. Je však potřeba vědět, že načasování je u testů na COVID-19 klíčové. Dokud nebudete vykazovat příznaky onemocnění nebo si nevybavujete, že byste byli vystaveni přítomnosti pozitivní osoby s koronavirem, nedoporučuje se chodit na testy.

Obrázky: Freepik