Pravidla praní oblečení, která je třeba dodržovat během koronavirové pandemie

Doporučení Světové zdravotnické organizace zní jasně a pořád stejně – často si mýt ruce, dodržovat rozestupy a nosit roušky. To jsou tři základní nástroje, jak zmírnit šíření koronaviru. K dalším, ale stejně podstatným, patří například i správné praní našeho oblečení, které může být nositelem viru. Přestože vědci uvedli, že přenos viru měkkými materiály, jako jsou právě oděvy, je méně pravděpodobný, stále rizika existují. Zde je několik rad, kterými je dobré se řídit při praní prádla.

Vyperte jej co nejdříve

Po návratu domů si oblečení vyperte co nejdříve. Povrchy různých předmětů virus zachycují a mohou je vaším dotykem přenést i na oblečení. Nejste-li schopni prádlo ihned vyprat, vložte jej alespoň do samostatného vaku na prádlo nebo do pračky, kterou budete muset po vyjmutí oblečení vydezinfikovat.

Suché čištění nepomůže

Mokré praní prádla s pracím prostředkem je nezbytné pro odstranění viru. Pouhé suché očištění povrchu oblečení nepomůže, protože oděvy mají vrstvy, které mohou virus obsahovat. Pokud je to možné, nechte prádlo nějakou dobu namočené ve vodě s pracím prostředkem, než jej vyperete v pračce.

Voda by měla být horká

Doporučuje se prát prádlo v horké vodě mezi 40 a 60 stupni, aby byla zajištěna správná dezinfekce oděvů. Také je vhodné používat silný, kvalitní prací prostředek.

Bělidlo

O bělidlech je dobře známo, že jsou dobrým dezinfekčním prostředkem pro tvrdé povrchy. Na oblečení použijte druh bělidla určený speciálně pro oděvy.

Obrázky: Freepik