Fyzické projevy, které signalizují potíže se srdcem

Srdce je nejdůležitější orgán v těle, který zajišťuje zásobování tkání kyslíkem a důležitými stavebními látkami. Jen díky srdci se může naše tělo hýbat, myslet a vůbec zůstat v provozu. Pakliže je s tímto orgánem něco špatně, je tím ohrožen i náš život. Proto je dobré dbát o to, aby bylo srdce zdravé a v pořádku a dávat pozor na signály, které by nám mohly naznačit, že se děje něco, co by nemělo. Přinášíme vám šest druhů znamení, které naznačují, že srdce nefunguje tak, jak má.

Modré rty

Barva rtů slouží jako dobrý externí indikátor stavu srdce. Pakliže získají namodralou barvu, značí to, že kardiovaskulární systém nedodává do těla okysličenou krev tak, jak by měl a může vbrzku dojít k selhání srdce.

Potíže s dásněmi a viklavé zuby

Ústní dutina slouží jako indikátor našeho celkového zdraví. Pakliže máte potíže s paradontózou a vypadáváním zubů, možná je problém v nedostatečném prokrvení dásní způsobeném nefunkčním krevním oběhem. Proto se raději poraďte se svým lékařem.

Světlý kruh v duhovce

Šedavý až nahnědlý prstenec uvnitř duhovky se objevuje obvykle u starších osob a jedná se o tukovou vrstvu, která sice nenarušuje vidění, ale je známkou rizikového faktoru pro vznik ischemické choroby srdeční, která často vede až k srdeční či mozkové příhodě.

Zkroucené nehty

Pakliže se vaše nehty začínají kroutit, zesilovat a měnit tvar, značí to, že s vaším srdcem není něco v pořádku. Jedná se o potíže se zásobováním nehtů okysličenou krví a stavebními látkami, které vždy souvisí se srdcem.

Tukové hrboly

Tukové hrboly jsou známé jako xantomy a objevují se na kolenou, očních víčkách, loktech a hýždích. Bývají průvodním jevem zvýšené hladiny cholesterolu, jehož příliš vysoká hladina se podepisuje na správné funkci kardiovaskulárního systému a může vést až k srdečnímu selhání.

Vrásčité ušní lalůčky

Nové studie ukazují, že diagonální záhyby na ušních lalůčcích bývají způsobené špatným zásobením krve a rozpadem krevních cév, tedy takzvanou aterosklerózou. Pakliže se vám proto dělají na uších vrásky, raději se poraďte se svým lékařem.

Obrázky: Freepik