Proč nedopustit nedostatek draslíku ve svém těle

Draslík se řadí mezi alkalické kovy a jeho molekuly jsou zásadní pro správné fungování lidských (i zvířecích) buněk. Vytváří totiž elektrolyt, který je klíčový pro přenos elektrických vzruchů, díky kterým buňky drží pohromadě a mohou spolu komunikovat. Doporučená denní dávka příjmu draslíku ve stravě činí pro ženy 2,6 miligramu a pro muže 3,4 miligramu, přičemž zvýšenou potřebu tohoto minerálu mají těhotné ženy a sportovci.

Pakliže se vám draslíku ze stravy nedostává, může to způsobit závažné a nepříjemné tělesné obtíže, a proto je lepší si na jeho zdravou hladinu dávat pozor. Nachází se v potravinách, jako jsou brambory a batáty, pomeranče, rajčata, špenát, banány či avokádo. Bohatý zdroj draslíku jsou rovněž jogurty, mušle, losos nebo kokosová voda. A jaké benefity dostatečná hladina draslíku našemu zdraví přináší?

Eliminuje křeče

Dostatečný příjem draslíku snižuje výskyt svalových křečí a snižuje i bolestivé kontrakce dělohy během menstruace.

Zlepšuje vytrvalost

Dostatek draslíku pomáhá udržovat v kondici svalovou hmotu a také vytrvalost. Proto pakliže toužíte po vypracovaném těle, dbejte na to, abyste měli tohoto minerálu ve stravě dost.

Zmenšuje celulitidu

Celulitida je nepříjemný problém, který trápí velké množství žen a dívek všeho věku. Málokdo však ví, že za jejím vznikem je mimo jiné i nedostatečný příjem draslíku, což zapříčiňuje zadržování tekutin v těle. Pro lepší hospodaření těla s vodou dbejte na to, abyste zařadili do svého jídelníčku potraviny bohaté na draslík a uvidíte, že se vaše problémy zmírní.

Snižuje krevní tlak

Máte-li potíže s krevním tlakem a nejste obézní, možná je na vině právě nedostatek draslíku, který snižuje účinky sodíku na tělo a tím snižuje i krevní tlak. Dejte si občas lososa a zapijte ho pomerančovou šťávou a uvidíte, že se vám povede lépe.

Snižuje riziko mrtvice

Draslík zlepšuje zdraví srdce a také snižuje riziko mozkové mrtvice. Podle provedených vědeckých studií muži i ženy se stravou bohatou na draslík se potýkají s kardiovaskulárními problémy o poznání méně často oproti jejich vrstevníkům, kteří tolik draslíku nejedí.

Zvyšuje hustotu kostí

Draslík pomáhá také hospodařit s vápníkem a zlepšuje jeho vstřebávání do organismu, což se pozitivně projevuje na zdraví vašich kostí.

Obrázky: Olasimera