Syndrom chronické únavy aneb Když i po kvalitním spánku cítíte únavu

Neustálá únava, která se projevuje i po vydatném spánku, může být příznakem syndromu chronické únavy, na který vám ani odpočinek nepomůže. Postupem času začne zasahovat do vašeho běžného života, bude vás nutit měnit plány a rušit schůzky. Bohužel neexistují žádné testy, jež by syndrom stoprocentně prokázaly, kromě toho se pod ním maskují i jiná onemocnění, jako je fibromyalgie nebo deprese. Pokud si na všechny následující příznaky odpovíte “ano”, je čas vyhledat odbornou pomoc.

Únava i po kvalitním spánku

Jedná se o jeden z nejzákladnějších příznaků. Spíte 8, 10 nebo i 12 hodin, ale stále jste úplně rozbití. Zpravidla se taková únava objeví po virových infekcích nebo se u vás možná projevuje celá řada faktorů:

  • Silná imunitní odpověď
  • Hormonální změny
  • Biochemie mozku

Únava delší než 6 měsíců

Někteří z nás se takto unavení cítí týden nebo dva, ale pravdou je, že diagnóza únavového syndromu se stanoví až u těch, kteří únavu pociťují po dobu 6 měsíců a déle.

Aktivita zhoršuje váš stav

Příchod do práce, stres, chůze do schodů, to všechno pro vás může být obtížné. Pokud se u vás něco podobného projeví, rozhodně navštivte lékaře.

Občas máte bolesti

Migréna, bolest hlavy a kloubů a bolest v krku mohou být doprovodné příznaky. Pokud vám byla diagnostikována revmatoidní artritida nebo fibromyalgie, ale předepsané léky nepomáhají, zkuste lékaře upozornit na problém syndromu chronického únavy.

Mozek špatně funguje

Pokud si všimnete, že vám to pomaleji myslí, hůře chápete a zhoršuje se vám paměť, pak je čas s tím něco dělat. S největší pravděpodobností se k únavě přidala i deprese.

Obrázky: Pixabay