Gorilí samec se naučil ryze lidskou dovednost a nepřestává udivovat širokou veřejnost. Podle odborníků se vše naučil sám

Na internetu jsou videa se zvířaty velmi oblíbená, jsou vzpruhou při únavě během pracovního dne i radostí, když se nedaří nebo je ošklivé počasí. Nejčastěji se v těchto krátkých a humorných klipech objevují kočky nebo psi, kteří napodobují lidské chování. I divoká zvířata ale mohou překvapit a předvést něco nečekaného.

Ambam se naučil stát i chodit

Každé malé dítě ví z návštěv ZOO, jakým způsobem se pohybuje gorila. Při chůzi se tato zvířata opírají o klouby předních končetin, což vzbuzuje pozornost. Samec gorily, zvaný stříbrohřbetý, protože má výrazný stříbrný pruh srsti na hřbetu, však překvapuje návštěvníky přírodní rezervace Port Lympne Wild Animal Park v Anglii něčím jiným. Umem, který je přirozený lidem. Naučil se totiž nejprve stát na zadních a rozhlížet se do krajiny, aby posléze své schopnosti zdokonalil a nyní je schopen po výběhu chodit bez pomoci pouze po dvou. Sami ošetřovatelé byli překvapeni, ale video je důkazem toho, že samec Ambam umí chodit bravurně.

Samec chůzi odpozoroval

Chodící gorila po dvou? To musí být podvod. To jsou vždy první reakce na Amabamovu chůzi, ale jedná se o reálné záběry kamer. Video se stalo proto oblíbené nejen u běžných sledujících, ale také u vědců, kteří zkoumají gorilí socializaci a chování. Podle odborníků je zřejmé, že samec chůzi odpozoroval od svých ošetřovatelů a naučil se chodit postupným napodobováním jejich chování.

Ohrožené gorily nížinné

Samec Ambam vede skupinu goril, které žijí v místním parku u Kentu. Jedná se o celkem 17 exemplářů západních goril nížinných, kterým hrozí v přírodě vyhynutí. Na světě žije pouze 95 000 těchto zvířat, přičemž jejich počet poklesl za posledních deset let o celých 90 % kvůli nedovolenému lovu, odlesňování přímořských oblastí, vypalování plochy pro farmaření nebo nemocem typu Ebola. V této přírodní rezervaci se narodilo od roku 1975, kdy byla tato zvířata přivezena, už 138 mláďat těchto kriticky ohrožených goril.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Stltoday.com