Hemospermie: Osm důvodů, proč se může objevit ve spermatu krev

Krev ve spermatu se může objevit v každém věku od puberty až do pokročilého seniorského věku. Jedná se o onemocnění, kterému se říká hemospermie. Jaké jsou nejčastější důvody, proč se krev ve spermatu objevuje?

Epididymitida

Akutní epididymitida je zánětlivé onemocnění nadvarlete, což je orgán spojující varlata se semenným váčkem. Zánět bývá infekční a je spojen s bolestí a otokem. Po dozrávání spermií ve varlatech procházejí tímto malým orgánem spermie do semenného váčku, z toho důvodu při zánětu dochází k zabarvení spermatu krví.

Infekce (chlamydie, kapavka)

Dalším důvodem, proč se ve spermatu objevuje krev je infekce způsobená sexuálně přenosnou chorobou, především chlamydiemi nebo kapavkou.

Intenzivní masturbace nebo sexuální aktivita

Velmi citlivá genitální oblast může být postižena po intenzivních sexuálních hrátkách nebo masturbaci, krev ve spermatu se může objevit také při neobvyklých sexuálních praktikách nebo při použití různých erotických pomůcek.

Genitální opar

Vzniká jako kožní projev infekce virem HSV-2, který se prochází kůží nebo sliznicemi. Herpes připomíná puchýře v genitální oblasti, po několika dnech mizí.

Orchitida

Další infekce, která je často spojována s epididymitidou, dochází k ní především při pozdním zaléčení původní infekce.

Prostatitida

Záněty prostaty obecně jsou důvodem, proč se může objevit krev ve spermatu a docházet k bolestivým otokům v genitální oblasti.

Transrektální biopsie

Další nejčastější příčina hematospermia je biopsie prostaty, což je cílený odběr několika vzorků, které se provádějí ambulantně a má za cíl potvrdit nebo vyloučit podezření na přítomnost karcinomu prostaty u muže.

Rakovina prostaty

U rakoviny, která se může rozvinout v prostatě, je krev ve spermatu častým projevem, obdobně jsou známé další příznaky, jako jsou bolesti v genitální oblasti, potíže s močením nebo při pohlavním styku. Při rozvinutí rakoviny prostaty dochází také k erektilní dysfunkci. 

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Mayoclinic.org