Výška se mění s věkem. U žen se tento proces spouští zhruba ve věku 45 let, což koreluje se zvýšeným rizikem vážných potíží

Lidská výška není daná konstanta, která zůstává po dosažení vrcholu neměnná po celý zbytek života. S přibývajícím věkem dochází ke zmenšování postavy. U žen se tento proces spouští zhruba ve věku 45 let.

Studie z Dánska a Švédska

Na výšku žen se zaměřili vědci ve studii, která proběhla v Dánsku a Švédsku, kde jsou ženy vyššího vzrůstu oproti zbytku Evropy. Při pravidelných prohlídkách však lékaři zjistili, že tyto ženy ztrácejí po 45. roku věku výšku, což koreluje se zvýšeným rizikem vážných kardiovaskulárních potíží a může vést ke vzniku infarktu nebo mrtvice, které mohou skončit také fatálně. Své závěry vědecký tým prezentoval na lékařské platformě BMJ Open.

Fyzická aktivita a cvičení pro zachování výšky

Podle vědců je jedinou možností, jak zmenšování postavy zabránit, pravidelné cvičení. Zvýšení fyzické a aerobní aktivity napomáhají udržet výšku, k tomu dochází k posílení kardiovaskulárního zdraví. Doktorka Sofia Klingbergová z University of Gothenburg uvádí v souvislosti s provedenou studií, že zmenšování souvisí s běžným procesem stárnutí. Ztráta výšky začíná před 50. narozeninami a zrychluje se od 70. roku věku. Příčinami jsou:

  • Smršťování meziobratlových plotének
  • Důsledky změn držení těla a oslabování svalstva
  • Kompresní zlomeniny obratlů

Studie s daty 2 406 skandinávských žen

Do analýzy vědci zahrnuli údaje o 2 406 skandinávských ženách, které se narodily v letech 1908-1952. Měření probíhalo ve věku 44-47 let, přičemž byly opět přeměřovány po dalších 17-19 letech. V době studie zemřelo bez uvedení příčiny 625 žen, u dalších 157 došlo k úmrtí na kardiovaskulární onemocnění a z toho 37 na mrtvici. Mezi počátečním a závěrečným měřením ženy ztratily v průměru 0,8 cm výšky, rekord byl ale celých 14 cm. Nejméně ze své výšky ztratily ženy, které pravidelně cvičily.

Centimetr ztráty výšky zvyšuje riziko úmrtí o 21 %

Podle vědců se zvyšuje kardiovaskulární úmrtnost s každým centimetrem snížení výšky o plných 21 %, při snížení o dalších dva centimetry se však riziko ještě zdvojnásobuje. Podle doktorky Klingberg je tak zřejmé, že „velká ztráta výšky indikuje špatný zdravotní stav,“ proto je nutné od středního věku doporučovat pravidelný pohyb a aerobní aktivity.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Iatropedia.gr