Tělo a mysl jsou úzce propojeny. Zdravotní problémy, které mohou ovlivnit náladu

Máte pocit, že poslední dobou máte mnohem horší náladu než obvykle? Možná to vůbec není vaše chyba. Máte-li v poslední době nervy, můžete mít zdravotní problém, o kterém zatím nevíte. Objevte některé ze zdravotních důvodů, které mohou ovlivnit vaši náladu a chování. Budete se divit, ale také zdravotní potíže mohou hodně ovlivnit vaši náladu a být první příznakem, že se s vámi něco děje.

Hypotyreóza a hypertyreóza

Poruchy štítné žlázy vám rozhodně na náladě nepřidají. Snížená funkce štítné žlázy způsobuje také snížení nálady. Metabolismus pracuje pomaleji, a proto se cítíte unavení, zažíváte apatii nebo jste mnohem vzteklejší než obvykle. Problémem je ovšem také zvýšená produkce hormonu štítné žlázy. Hypertyreóza může snadno způsobit podráždění a nadměrnou stimulaci. Máte-li podezření na poruchu tohoto orgánu, kontaktujte svého lékaře a nechte se okamžitě vyšetřit.

Nedostatek kyseliny listové

Kyselina listová je součástí skupiny vitamínů B a je spojena se zdravým nervovým systémem. Pokud budete mít v těle nedostatek této složky, může to způsobit pocit slabosti, únavu, dušnost a zvýšenou nervozitu nebo podrážděnost. Dobrou zprávou je, že tuto složku můžete snadno zkontrolovat jednoduchým krevním testem, o který můžete kdykoli požádat svého lékaře. Abyste měli jistotu, měli byste si nechat pravidelně kontrolovat také hladiny vitamínu B12, který vaše tělo hodně ovlivní.

Nedostatek B12

Vitamín B12 je pro vaše zdraví. Většina z nás ho má bohužel v těle nedostatek. Vážný nedostatek může způsobit nevratné poškození (mozku a nervového systému). Při lehčím nedostatku můžete i přesto pozorovat řadu příznaků, včetně špatné paměti, dušnosti, bolestí hlavy, bledé kůže, únavy, letargie a deprese.

Anémie

Anémie je běžným důsledkem nedostatku železa v těle. Železo je také velmi důležité pro správnou funkci těla. Pomáhá transportu kyslíku v krvi a jeho nízké hladiny jsou častou příčinou pocitu únavy a letargie. Tento stav postihuje především muže. Bojuje s ním 1 z 20 mužů a žen po menopauze, ale často se vyskytuje také u žen, které menstruují nebo jsou gravidní.

Úvodní obrázek: Shuttertock, Zdroj: Newsitamea.gr